Šiaurinė Dalmatija -
Zadaro regionas

Sveiki atvykę į šiaurinės Dalmatijos regioną. Pagrindinis šio regiono miestas yra Zadaras. Šio regiono teritorijoje galėsite mėgautis skaidria turkio jūra, ežerais, upėmis ir derlingomis lygumomis bei išraiškingais kalnais.

Turinys

ZADARAS

Zadaras – miestas pietinėje Kroatijoje, šiaurinės Dalmatijos regione. Šio miesto istorija siekia net IX a. pr. Kr. ir yra laikomas seniausiu nuolat apgyvendintu miestu Kroatijoje. I a. pr. Kr. Zadarą valdė romėnai. Būtent jų valdymo laikotarpiu buvo pastatyta pagrindinė miesto aikštė – Forumas, kuris išlikęs iki šių dienų.  

Daugybę kartų Zadaras buvo sugriautas ir vėl atstatytas. Tai miestas, kuriame dažnai susiduria niūri praeitis ir daug žadanti ateitis. Unikalus senamiestis su savo 3000 metų istorija ypač žavi daugybe istorinių pastatų ir  svarbių lankytinų vietų.

PATARIMAS. Šiame puslapyje rasite visas Zadaro parkingo aišteles, su zonomis ir įkainiais. Galite bandyti laimę rasti vietą šioje nemokamoje aikštelėje netoli senamiesčio. 

 • Forumas tai vieta, kurios negalite praleisti būdami Zadare. Romos imperijos laikus menantys išlikę forumo griuvėsiai miesto centre. Forumą įkūrė imperatorius Augustas I – III a.  Besidomintiems istorija, vertėtų pasinaudoti gido paslaugomis ir sužinoti visas istorines detales apie šį forumą ir ne tik.
 • Narodni Trg – arba kitaip pagrindinė miesto aikštė, beveik iš visų pusių apsupta pastatų ir kavinių. Puiki vieta prisėsti šaltam gėrimui ar pietums ir stebėti gyvenimą Zadare. 
 • Zadaro katedraXII a. šventykla skirta Šv. Anastazijai, kuri yra didžiausia bažnyčia visame Dalmatijos regione. Bažnyčia įdomi tuo, jog jos architektūroje persipina du stiliai – romaninis ir gotikinis.
 • Trg Pet Bunara – Peto Bunaro aikštė dar vienas istorinis objektas ir Zadaro simbolis. Aikštėje 5 šuliniai pastatyti dar XVI a., kad miestui būtų tiekiamas geriamas vanduo. Šuliniai šiek tiek įspūdingiau atrodo sutemus, kuomet jie yra apšviesti iš apačios. 
 • Senamiesčio gatvelės – vaikštant po Zadarą, tikrai verta apžiūrėti vaizdingas senamiesčio gatveles, nes beveik ant kiekvieno kampo yra gražių aikščių su venecijietiška architektūra. Viena pagrindinių miesto centro gatvių yra maždaug 1 kilometro ilgio Kalelarga, vadinamoji „plačia gatvė“ (kr.Široka ulica), einanti tiesiai per senamiestį.
 • Kopnena Vrata – arba “Land gate” svarbus istorinis objektas mieste. Romėnų laikais tai buvo pagrindinis įėjimas į miestą, o turistai vis dar žavisi šiais gražiais Renesanso vartais ir šiandien. Vartai buvo pastatyti 1543 m. 
 • Turgūs – užsukite į vietinį turgų įsigyti šviežių sezoninių vaisių ir daržovių. Kroatiškai vadinamą Tržnica. Netoliese bus ir žuvies turgus
 • Jūros vargonai – žymiausias Zadaro turistų traukos objektas. Einant plačia promenada palei jūrą, jos pabaigoje po plačiais laiptais slepiasi muzikos instrumentas – jūros vargonai (Morske orgulje), į kuriuos atsimušančios bangos sukuria gana harmoningą muziką. Beje, čia puiki vieta stebėti saulėlydį, tik turėkite omenyje, kad labai daug turistų nori čia stebėti saulėlydi grojant jūros vargonams 🙂
 • Šalia jūros vargonų yra kita, labai moderni instaliacija – pasveikinimas saulei.  Tai apskritimas, sudėliotas stiklo plokščių, po kuriomis sudėtos saulės baterijos. Vakare nusileidus saulei prasideda tikras šviesų šou. Per dieną, kol šviečia saulė, baterijos prikaupia pakankamai elektros energijos, kad šis šviesų šou galėtų džiuginti praeivius visą naktį.

Kelios rekomendacijos restoranų/barų

Butler Gourment – moderniai patiekiami tradicinės virtuvės patiekalai ir labai skanūs kokteiliai, gana jauki aplinka. 

Gricko grill – labiausiai giriama ši vieta dėl skanių mėsos patiekalų, keptų ant griliaus, ir kainos šiek tiek mažesnės nei daugelyje kitų konobų. 

Foša – vienas geriausių Zadaro jūros maisto restoranų, įsikūręs nedideliame Foša uostelyje, prie pat vandens. Maloni atmosfera tiktų romantiškai prabangesnei vakarienei. Siūlo degustacinius meniu nuo 50 € asmeniui.

Bruschetta – taip pat restorano lygio, tačiau kainos adekvačios. Estetiškas maisto patiekimas, aptarnavimas, puikūs lankytojų atsiliepimai. 

Mamma Mia – atokiau nuo senamiesčio, jaukus restoranas. Platus pasirinkimas: nuo tikrai skanių picų iki tradicinių patiekalų. Dėmesingas aptarnavimas. 

>>Mašvina

Jei domitės vynais ir alyvuogių aliejumi, siūlau apsilankyti ne vieną apdovanojimą gavusioje šeimos agroturizmo sodyboje, kur auginamos ekologiškos vynuogės, alyvuogės ir figos. Be abejonės padegustuoti jų produkciją ir sužinoti įvairių subtylybių apie vyno ir aliejaus gamybą. Jų produkcija įvertinta kaip aukščiausios rūšies. Kelionė automobiliu iki šios agroturizmo sodybos nuo Zadaro automobiliu trunka maždaug 45 min.

Zadaro apylinkių paplūdimiai

zadar zadaras kroatija papludimys

Kolovare

Pagrindinis miesto paplūdimys. Krantas akmenuotas, tačiau yra ir betoninių takų, taip pat galimybė pasislėpti pušų pavėsyje nuo kaitrios saulės. Dėl itin švaraus jūros vandens, paplūdimys turi Mėlynąją vėliavą bei teikia visas paslaugas komfortiškam poilsiui: skėčius, gultus, dušus, persirengimo kabinas, vandens pramogas.

zadaras

Borik

1,5 km ilgio pakrantės ruožas su įvairiom maudymosi galimybėm - mažos įlankėlės, kai kur nuožulnus krantas, betoniniai tilteliai. PASTABA: „Falkensteiner Club Borik“ yra populiarus šeimos viešbutis, įsikūręs tiesiai ant Boriko pakrantės, prie smėlėto paplūdimio.

zadaras

Kraljičina

"Karalienės" paplūdimys yra netoli Nin miestelio, 15 kilometrų nuo Zadaro. Tai vienas žinomiausių Kroatijos smėlėtų paplūdimių, tiksliau lagūna. Dėl šios priežasties, tai puiki vieta mažiems vaikams, bet jei norėsite paplaukioti, gali tekti nueiti nuo kranto beveik pusę kilometro. O Velebito kalnai matomi iš paplūdimio tiesiog kerintys. Tiesa, yra tik keletas vietų įsigyti užkandžių.

zadar

Bilotinjak

Dar vienas smėlėtas paplūdimys, taipogi 15 km nuo Zadaro. Rausvos aukštos uolienos suteikia žavesio šiam paplūdimiui. Krantas nuožulnus, tad tinkamas mažiems vaikams.Tai laukinis paplūdimys, tad jokios infrastruktūros ir paslaugų nerasite.

DUGI OTOK

Dugi Otok yra turbūt viena gražiausių Kroatijos salų, ypač dėl savo nuostabaus gamtos peizažo, bet labiausiai sala garsėja įspūdingu Telašcica gamtos parku su itin aukštomis uolomis, klifais. Dugi Otok yra Zadaro salyno dalis ir yra didžiausia Šiaurės Dalmatijos regiono sala. Ji yra 45 km ilgio.

Daugeliui keliautojų tai dar nelabai atrastas gamtos kampelis. Labai rekomenduoju čia praleisti keletą dienų ir patyrinėti salą. Geriausia, jei persikeltumėte su automobiliu į salą ir turėtumėte laisvę savarankiškai joje pasivažinėti. 

Beje, turėkite omenyje, kad saloje bus mažiau turistų negu žemyninėje dalyje. 

Dugi otok

Kaip persikelti į salą?

Persikelti į salą galima 2 būdais:

Iš Zadaro senamiesčio laivų uosto į Zaglav miestelį Dugi otok saloje. Tvarkaraštis. Kaina 6,30 € asmeniui. Kelionės trukmė 45 min. 

PATARIMAS: jei persikeliate į salą be automobilio ir norite šiek tiek daugiau ją patirinėti, galite tiesiog išsinuomoti automobilį keletai dienų pačioje saloje.

Iš Zadaro (Gaženica uosto) į Brbinj miestelį Dugi Otok saloje.

Kaina asmeniui 5  + automobilis 23,50   tvarkaraštis. Persikėlimas trunka 1:40 val.

KAIP VYKSTA PERSIKĖLIMAS SU AUTOMOBILIU?  Sezono piko metu (liepos ir rugpjūčio mėnesiais) geriausia įsigyti kelto bilietą iš anksto internetu, nes atvykus į uostą galite nebegauti bilieto, nes tiesiog viskas tai dienai bus išparduota.  Atvykti prie kelto reikia mažiausiai 1 valanda iki išplaukimo ir atsistoti į automobilių eilę. 

Ką aplankyti saloje?

Sakarun paplūdimys

Teigiama, kad šiame paplūdimyje yra gražiausias Kroatijos smėlis (gana baltas), bet labai svarbu šiame paplūdimyje apsilankyti, kada saulė aukščiausiai, nes tada prieš akis atsiveria visa vandens žydrynė. Nes jei lankysitės vakarėjant, tokių spalvų jau nebebus.  Parkingas sezono metu gali būti mokamas, turėkite grynųjų. 

Veli Žal paplūdimys

Baltų akmenukų paplūdimys su nepaprastai žydru ir skaidriu jūros vandeniu. Parkingas sezono metu gali būti mokamas, turėkite grynųjų. Tai labiau laukinės gamtos paplūdimys, bet ten veikia vienas baras-užkandinė.

Telašcica parkas

Pietiniame salos gale yra Telašcica gamtos parkas, vienas iš absoliučiai geriausių Dugi Otok lankytinų vietų. Tai tikrai gamtos brangakmenis. Parkas ypač žavi įspūdingais klifais (galima pamatyti pačias didžiausias uolas Kroatijoje, kurių aukštis siekia iki 161 m. virš jūros lygio), Svarbiausi objektai šiame parke druskingas ežeras Mir ir aukštos uolos Stene”

Į abi lankytinas vietas galima patekti per 30-40 min iš automobilių stovėjimo aikštelės. Ypač nuostabus takas palei uolas, nes čia yra daugybė fantastiškų vaizdų!

KAINA: Įėjimas į parką kainuoja  7 €. Taip reikia susimokėti už automobilį 7 €. Vaikams iki 7 metų – nemokamai. 

Geriausia lankyti parką popiet, o saulėlydžiui atvažiuoti į Fort Grpašcak, nuo kurio atsiveria puiki panorama. Beje, ten visai neseniai atidarytas naujas edukacijos centras, kuriame ypatingas dėmesys skiriamas saugomų teritorijų svarbai ir vaidmeniui švietime ir gamtos parko vertybių suvokimo stiprinimui bei gamtos apsaugos ir išsaugojimo skatinimui. Pirminė Grpašćak tvirtovė atsirado 1911 m., kai ji buvo pastatyta kaip Austrijos-Vengrijos monarchijos karinė tvirtovė. Ji tarnavo tik kaip Austrijos-Vengrijos karinio jūrų laivyno apžvalgos vieta. Tvirtovė daugelį metų buvo naudojama kaip karinis fortas.

Birbinjšcica & Golubinka 

Pats gamtos grožis yra salos vakarinėje pakrantėje tarp Brbinj ir Savar. Norint pasiekti Birbinjšcica įlankėlę, reikia važiuoti gana stačiu keliu link jūros  ir prie kelio priparkavus automobilį eiti dar iki paplūdimio. Nuo paplūdimio į dešinę pusę einant takeliu per miškelį prieisite natūralų baseiną “Drakono akis“, o dar toliau paėjus “Golubinka” urvą. Ištvermingesni gali nušokti nuo olos ir nuplaukti į urvą. Ten bus įmanoma viduje išlipti ir pailsėti. Galima rinktis ir plaukimą baidare. Baidares nuomoja  Birbinjšcica paplūdimyje (13-15 €/val viena baidarė). Pilnai užtenka tiek laiko nuplaukti iki urvo, jame pabūti šiek tiek ir grįžti. 

Miesteliai

Aplankykite Božava, Sali, Veli Rat miestelius – jaukius žvejų kaimelius ir pasimėgaukite jų ramia atmosfera. 

Veli Rat gyvenvietėje galite nueiti iki šiauriausio salos taško, kur yra ir švyturys.

Kelios rekomendacijos restoranų/konobų Dugi saloje

 • Gorgonia Grill – vienas geresnių salos restoranų, tiekia gardu grill maistą ir ne tik, ant jūros kranto. 

 • Konoba Roko – tradicinė kroatiška virtuvė, jūros gėrybės. Taip pat ant jūros kranto. 

 • Konoba Trapula – Sali miestelio senamiesčio gatvelėje įsikūrusi konoba, labai gardus maistas, ypač žalieji njokiai.

 • Konoba Regula – Žman įlankoje įsikūrusi konoba prie pat vandens, troškintas aštunkojis puikus pasirinkimas.

ALTERNATYVA

Jei nenorite keltis į salą savarankiškai, galite pasidairyti siūlomų vienos dienos ekskursijų. 

PAKLENICA NACIONALINIS PARKAS

Paklenica yra seniausias Kroatijos nacionalinis parkas (nuo 1949 m), apimantis net 96 kv.km. plotą. Čia yra didžiausia viso Velebito kalnų masyvo įvairovė. Pietiniame kalnų masyvo gale esantis parkas garsėja dramatiškais Velikos ir Mala Paklenica kanjonais bei juodųjų pušų miškais.

Parkas itin mėgiamas alpinistų, nes didžiulės masyvios kalnų sienos jų laukia jau iškart prie parko įėjimo. 

Bet nebijokite, jums nereikės būti alpinistais. Parke yra apie 150-200 km ilgio įvairaus sunkumo  trasų. 

Pasivaikščiosite gana nesunkiai įveikiamu taku, tuo pačiu pailsėsite nuo saulės šiek tiek. Pasirinksite kokį nors objektą (ar tai žygeivių namelį, ar urvą) ir nukeliausite iki jo. Perkant bilietus, informacijos centre jums paaiškins visas galimybes, kur ką galite pamatyti pagal atstumus arba iš anksto galite pasižiūrėti galimus takus ČIA. 

Mūsų šeima su vaikais rinkosi, aišku, trumpiausią taką, bet tos aukštos ir didingos uolos palieka didžiulį įspūdį jau parko pradžioje. 

Pasirinkite Velika Paklenica įėjimą į parką. Nuo Zadaro iki parko atvažiuoti truksite apie 1 val. 

KAINA: Įėjimas į parką suaugusiam kainuoja  10 €, vaikams 5-14 metų kainuoja 5 €.

PATARIMAS: jei būtinai norėsite aplankyti Manita pec urvą, prieš tai pasitikrinkite dieną ir darbo laiką, nes lankytojams jis atviras vos keletą valandų per dieną ir tai ne visas dienas per savaitę. Urvo darbo laikas. Įėjimas į urvą mokamas (tik grynais). Suaugusiam 4 €, vaikams pigiau. 

Play Video

REKOMENDACIJA: Jei norite įspūdingos dienos su nepakartojamais vaizdais, rinkitės safari ekskursiją su visureigiais po Velebito kalnus, kur paprastai patys nenuvažiuosite. Bus daug nuostabių vaizdų nepaliestos gamtos, sustojimų, trumpų pasivaikščiojimų, įdomių gido pasakojimų, pietūs, gėrimai. Aplankysite net 1963-ųjų metų filmo “Winnetou” filmavimo vietas. 

Ekskursijos trukmė ~8 val. 

Kaina suaugusiam 89 €, vaikams iki 12 metų – 45  €.

Išvykstama iš Starigrad miestelio arba nuo Maslenica tilto parkingo aikštelės.

Daugiau informacijos apie turą ČIA. 

KUDIN MOST IR ZRMANJA KANJONAS

Kudin Most – gražiausia Krupos upės dalis, kurią ypatingą daro XVIII a. astatytas akmeninis tiltas ir 9 mažos kaskados upėje. Kudin tiltas nėra tik apie tai, jog jungia upės krantus. Legenda byloja, jog daugiau nei prieš 200 metų jaunas vyras, vardu Kude, norėdamas pasiekti savo mylimąją kitame krante, pastatė šį 106 metrų ilgio tiltą.

Tai ne tokia turistinė vieta, bet dėl gamtos grožio – labai verta apsilankyti.  Tokia žaluma aplink, žalsvas upės vanduo, kriokliukai, tiltas, pieva – tiesiog tobulas gamtos kampelis. 

Nuo parkingo aikštelės leistis taku prie upės reikia apie 20-30 min. Atgal eiti užtruksit, aišku, šiek tiek ilgiau . Jei pasiimsite piknikui maisto ir maudymosi kostiumėlius, bus puikus laikas gamtos apsuptyje.

Play Video

Grįžtant iš Kudin most, pakeliui galėsite stabtelėti dar vienoje labai gražioje vietoje  pasidaryti nuostabių nuotraukų – Zrmanjos upės kanjono. 

Zrmanja – viena įspūdingiausių Kroatijos upių, turinti kerintį gamtovaizdį su kanjonais, kaskadomis ir kriokliais beveik 70 km.  Beje, įdomus faktas, jog šioje vietoje buvo filmuotas 1963-ųjų metų filmas “Winnetou” . Čia privažiuosite automobiliu žvyrkeliu prie pat šios vietos.

zadar zadaras kroatiija zrmanja
Zrmanja kanjonas

CEROVAČKE URVAS

Cerovačke urvai yra šiaurės rytiniame Crnopac kalvos šlaite, saugomoje Velebit gamtos parko teritorijoje. Tai didžiausias urvų kompleksas Kroatijoje, susidedantis iš žemutinio ir aukštutinio urvo. Kiekvienas urvas yra apie 700 metrų ilgio. Beje, šie urvai atidaryti tik 2022 m. vasarą lankytojams po renovacijos. 

Urvas lankomas su gidu (gidas įskaičiuotas į bilieto kainą). Visa ekskursija trunka maždaug 3 val (kiekvienam urvui skiriant po 1,5 val). 

Urve yra vidutiniškai +7 laipsniai šilumos visus metus, tad apsirengti šilčiau būtina. Taip pat ir pasirūpinkite uždara avalyne. 

Urvo lankymas kainuoja nuo 8 iki 13 €, priklausomai ar abu urvus lankysite ar tik vieną. Vaikams iki 7 metų – nemokamai. 

Nuo Zadaro kelionė iki urvų trunka maždaug 1 val 15 min. Prieš vykdami, pasitikrinkite turų laiką jų puslapyje. 

TULOVE GREDE

Tulove Grede (1120 m) yra viena vaizdingiausių Velebit kalno dalių ir, jei kada važiavote autostrada, tai yra darinys, esantis tiesiai virš Sveti Rok tunelio. Tačiau norint ten patekti, reikia važiuoti senuoju Majstorska keliu, o tai įmanoma tik iš Obrovac miestelio pusės.

Šis 41 km ilgio kelias buvo nutiestas dviem etapais 1825–1832 m., siekiant sutrumpinti kelionės laiką tarp Monarchijos centro (Vienos) ir tuometinės Dalmatijos regiono sostinės Zadaro.

Šį teritorija taip pat buvo labai svarbi per pilietinį karą 90-aisiais. Daugelis praeities kovų pėdsakų ir vis dar matomi bei dalis teritorijos buvo užminuota iki 2014 m.

Kelias link Tulove Grede viršūnės nėra asfaltuotas, bet pakankamai geras. Viršūnės papėdėje yra daug vietos parkuotis automobiliams. 

Pakilimas į kalną nėra sunkus, o takai gražiai sužymėti. Tai labai populiari vieta visų gamtos mylėtojų. Į Tulove Grede viršūnę veda du takai, kurie aplenkia didžiulę skylę žemėje, kuri, matyt, yra seniai įgriuvusi ola. Pasiekti pačią viršūnę trunka maždaug 1,5 val. 

Kai būsite jau viršuje, bus pažymėtas kitas takas, vedantis iki pat uolienų viršūnės (apie 20 min), bet tai jau sudėtingiau, nes reikia kopti prisilaikant. Uolienų darinys netoli viršūnės atrodo įspūdingai!

Beje, prie šios viršukalnės buvo filmuota keletas scenų iš legendinio filmo “Winnetou”. 

PAG SALA

Pag – unikaliausia savo kraštovaizdžiu Kroatijos sala. Penktoji pagal dydį, plytinti Dalmatijos regiono šiaurėje, netoli Zadaro miesto krantų. Pag yra ganėtinai ilga, siekia apie 60 km. Joje yra du pagrindiniai miesteliai Novalja ir Pag.

PASTABA: Gera žinia ta, kad šią salą galite pasiekti tiltu, sujungtu su žemynine dalimi. Nuo Zadaro iki salos Pag miestelio truksite atvažiuoti apie 1 val. 

Dažnai galima išgirsti Pag salą vadinant “mėnulio” arba “akmens” sala, nes iš tiesų gamtovaizdis būtent tai ir atspindi. Saloje labai mažai augmenijos, medžių, žalumos, o tik akmenuoti laukai.  

Labiausiai Pag žinoma dėl viename iš jos paplūdimių vykstančių vasaros vakarėlių su garsiais DJ’ais, saloje besiganančių avių pieno gaminamo sūrio “Paški sir”, rankų darbo nėrinių ir druskos gamybos. 

pag sala kroatija
Pag miestelis

Ką aplankyti saloje?

Pag miestelis – didžiausias salos miestelis, istorinis centras, kuriame gyvena apie 3000 gyventojų. Kadaise miestelis buvo valdomas venecijiečių ir jis įkurtas 1443 m.  Tad miestelyje pamatysite pastatų likusių iš XV a., netoliese esančius druskų laukus, galėsite aplankyti nedidelę nėrinių galeriją. Muziejus buvo sukurtas siekiant iliustruoti šio rankdarbio istoriją ir pateikti geriausio meistriškumo pavyzdžių. 

Galbūt bus jums įdomus druskos muziejus. Jis labai nedidelis, bet pateikia esminius dalykus apie druskos išgavimą, įrankius ir pan. Druskos muziejuje unikaliai pristatomas buvęs Pago miesto gyventojų gyvenimo būdas, priklausęs nuo garsiosios Pago druskos gamybos.

Darbo laikas: 09.00-12.00 / 19.00-22.00. Kaina: 2 €

Muziejus pasiekiamas nauju pėsčiųjų tiltu iš senamiesčio. 

Važiuodami į Pag, nepraleiskit šios apžvalginės vietos, kur matosi iš viršaus Pag miestelis.

Lun alyvmedžių sodas – ramybės oazė ir vieną vaizdingiausių bei gražiausių Pago salos kampelių. Gamta šioje vietovėje paliko savo dosnumo pėdsakus. Apie 80 000 laukinių alyvmedžių 400 ha plote šimtmečius buvo skiepijami kultivuotomis veislėmis. Teritorijoje apie 1500 laukinių alyvuogių, kurių aukštis siekia 5–8 metrus, atrodo išraiškingai.

Šis laukinių alyvuogių plotas yra vienintelis toks Adrijos jūroje ir turintis didelę botaninę vertę, o dėl savo savybių 1963 metais paskelbtas botaniniu draustiniu. Seniausias alyvmedis Lunja alyvmedžių sode yra daugiau nei 2000 metų, todėl jis yra tarp 3 seniausių alyvmedžių pasaulyje, kartu su alyvmedžiais iš Graikijos ir Izraelio.

Čia vykdoma labai informatyvi ekskursija su gidu, vaikščiojant pėsčiomis (2 val.) arba golfo automobiliu (45 min.) už tam tikrą mokestį. Arba galite nemokamai pasivaikščioti takais su į jūrą atsiveriančiais vaizdais.

KAINA: Įėjimas į sodo teritoriją kainuoja 2,70 € suaugusiam, o vaikams nuo 7 iki 15 metų – 2 €

Lun alyvmedžių sodas

Marso kelias (Life on Mars trail) – prieš mums vykstant į salą, kai ieškojau pati informacijos, šita vieta buvo paminėta gal tik viename tinklaraštyje, kas man yra labai keista. Mano nuomone, tai pati unikaliausia vieta visoje saloje! Akmenų masyvumas, jų formos atrodo labai labai įspūdingai. Na iš tikrųjų jausmas, lyg eitum kažkur Marse 🙂 Kelias veda į vieną gražiausių laukinių paplūdimių Beritnice.

PASTABA: mes net du kartus ėjome šiuo taku ir visuomet žiemos metu ir kalbėjom, kad vasarą, kai karšta, turėtų būti nelengva čia eiti. Jei net menkiausio vėjelio nėra, tai jausmas turėtų būti lyg dykumoje.

Nuo parkingo vietos iki Beritnica paplūdimio eitumėte maždaug apie 1 val. Šalia parkingo bus dar vienas gražus paplūdimys – Ručica.

Tikrai labai rekomenduoju bent šiek tiek paeiti šiuo taku, nes tikrai tai kažkas kitokio, nei būdinga visai likusiai Kroatijai. Pats ėjimas nėra sudėtingas, gana tolygi trasa. 

Sūrio gamykla Gligora – gamykloje (Kolan gyvenvietėje) vyksta ekskursijos po gamyklą ir degustacijos. Jei esate sūrio mylėtojai – privalote čia apsilankyti 🙂 Pamatysite, kaip gaminamas ne kartą apdovanotas garsus pasaulyje Kroatijos sūris, apsilankysite gamykloje ir sūrio sendinimo kambaryje,  paragausite keletą jo rūšių degustacijų salėje su nuostabiu panoraminiu vaizdu, o vėliau galėsite įsigyti patikusių gaminių vietinėje parduotuvėlėje.

Dirba nuo pirmadienio iki šeštadienio (07:00 iki 15:00) individualiems ir grupiniams apsilankymams, tačiau ekskursija vedama nuo 11:00 ir 13:00. Trunka ~30 min. Tačiau geriausia pasitikrinti jų puslapyje prieš vykstant.

KAINA: turo kaina suaugusiam 6,70 €, o vaikams iki 12 metų – 3,30 €.

Gligora sūrio gamykla

Novalja – antrasis iš pagrindinių salos miestelių, labiau mėgiamas jaunimo dėl netoliese esančio garsaus Zrce paplūdimio, kuriame vasarą vyksta paplūdimio vakarėliai, festivaliai su garsiausiais didžėjais. 

Pats miestelis labai gyvas, su daugiau judesio nei kad Pag miestelis Galima sakyti tai turistiškiausias salos miestelis. 

Didžiausia vertybė ir susidomėjimas Novaljos mieste  – akmenyje iškaltas unikalus senovinis I a. akvedukas. Šis romėnų akvedukas, liaudyje vadinamas Talijanova buža, aprūpino Novalją vandeniu iš Novaljos laukų. Vandentiekio sistema yra apie 1,2 km ilgio, didžiausias plotis 60-70 cm, Įėjimas į vandentiekį yra Miesto muziejaus viduje, kuriame saugoma dalis Novaljos kultūrinio ir etnologinio paveldo. 

Lankytojai į akveduką įleidžiami ne daugiau kaip iki 70 m. Įėjimo kaina į muziejų suaugusiam apie 2 €. Darbo laikas pas juos įvairus 🙂 Paprastai turėtų dirbti iš ryto ir vakare, bet kartais taip atsitinka, kad atėjus galite rasti lapelį ant durų “Šiandien nedirbame”. Taip jau būna su kroatais 🙂

Keletas paplūdimių saloje

Plaža Planjka Trinćel

Paplūdimys yra į šiaurę nuo Novaljos, palei pietrytinę Novaljos įlankos pakrantę. Jis padengtas smulkiu žvyriuku, vanduo šiltas, krantas negilus. Jame yra restoranų ir įvairių pramogų. Dėl puikios priežiūros ir patogumų paplūdimys nuo 2004 m. vasaros turi mėlyną vėliavą. Mokamas parkingas prie paplūdimio.

Plaža Šimuni

Dar vienas paplūdimys smulkaus žvyriuko ir nuožulnaus kranto, netoli kempingo teritorijos, tačiau visi norintys gali jame lankytis. Netoliese yra keletas barų ir kavinių, batutai vandenyje vaikams.

Plaža Sveta Marija

Labai gražus nedidelis, laukinis paplūdimys įlankoje. Ne taip lengvai pasiekiamas, nes reikia leistis nuo pagrindinio kelio statoku akmenuotu keliuku, bet tikrai verta. Aplink paplūdimį yra šiek tiek žalumos, kas neįprasta daugeliui Pag paplūdimių. O vanduo – nepaprastai skaidrus.

Sunčana

Laukinis paplūdimys, kuriame yra galimybė pasislėpti nuo saulės po pušimis. Nuo pagrindinio Metajnos miestelio paplūdimio reikia eiti pakrante besigrožint vaizdais maždaug 20-30 min.

Kelios rekomendacijos restoranų/konobų Pag saloje

 • Konoba Didova Kuca – Šimuni miestelyje labai gražaus interjero ir skanaus maisto nedidelė konoba.
 • Moby Dick – viena pigiausių užeigų Novaljos miestelyje. Gamina daug visko, bet visai skaniai. Tai tikrai gana populiari maitinimo įstaiga šiame miestelyje. Ten galima užsisakyti ir grilintos ryklienos. 
 • Konoba Stari Mlin – jauki konoba, staliukai sode po medžiais. Rekomenduoju paragauti ten ėrienos, kuri populiari Pag saloje. 
 • Fast food VRSA – Mandre miestelyje, ne visai greito maisto užeiga kaip pasivadinę. Galima pavalgyti keptų kalmarų, sardinijų ir pan. 
 • Konoba Prtorič – įsikūrusi salos viduryje, šiek tiek aukščiau, tad vaizdas vakarėjant puikus. 
 •  

Išvykimas/atvykimas iš salos

Tokiu atveju važiuojate iki Žigljen kelto saloje ir iš ten persikeliate į Prizna gyvenvietę žemyninėje pusėje. Persikėlimas trunka 15 min. Kelto tvarkaraštis. 

Persikelti su keltu kainuoja: suaugusiam  3,30 €, vaikams 3-12 metų 1,70 €, automobilis 15 €.

VRANSKO EŽERO GAMTOS PARKAS

Vransko – didžiausias natūralus Kroatijos ežeras, kuris driekiasi lygiagrečiai su jūros krantu ir nuo jo yra nutolęs vos per vieną kilometrą. 

Pagrindinis informacijos centras Crkvine yra šiaurės vakarinėje parko dalyje, Ornitologiniame draustinyje, prie įėjimo į pažintinį medinį taką „Vransko ežero paukščiai“.

Eidami 600 m ilgio mediniu taku galite susipažinti su kai kuriomis iš 260 skirtingų paukščių rūšių,  kurios maitinasi, peri, slepiasi ar ilsisi tankiuose ornitologinio draustinio nendrynuose.

Tačiau viena geriausių vietų pasigerėti  vaizdais  yra Vidikovac Kamenjak. Iš šios vietos jūs matysite nepakartojamą vaizdą – ežerą, jūrą, salas, apylinkes. Viskas viename horizonte. 

Kadangi tai yra gamtos parkas, įėjimas mokamas. KAINA: suaugusiam 4 €, vaikams 2 €. 

PLAUKIMAS ZRMANJA IR KRUPA UPĖMIS

Kroatijoje labai populiarus raftingas, tačiau jo sezonas kai kuriomis upėmis yra pavasarį ir rudenį, kada upės vandens lygis yra aukščiausias, o vasaros metu vykdomi plaukimai su kanojomis/baidarėmis. Tai labai smagi ir aktyvi  pramoga visai šeimai. Nors galite pagalvoti, kad paplaukioti upėje baidarėmis galite ir Lietuvoje, tačiau nepalyginami kraštovaizdžiai ir potyriai. 

Zrmanja upė turi patį vaizdingiausią gamtovaizdį aplink. Ji yra 69 kilometrų ilgio ir kilusi iš Plješevicos kalnų. Zrmanja upė teka per siaurus tarpeklius ir 200 metrų gylio kanjoną. Ji yra tipiška karstinė upė (regione jų yra keletas), kurioje gausu krioklių, kaskadų, slenksčių.

Jums reikėtų atvažiuoti į Kaštel Žegarski kaimelį, maždaug 1 val kelio nuo Zadaro.  Pats plaukimas truks 5-6 val. Praplauksite ir dviejų upių santaka bei keletą krioklių. Po plaukimo autobusiuku jus parveš iki automobilio. 

Organizatorių teigimu, plaukimas šia upe nėra sudėtingas ir tinkamas vaikams nuo 5 metų. Pietumis pasirūpinate patys.

Kaina plaukimo suaugusiam 50 , vaikui nuo 5 iki 12 m  – 30 €.

Raftingas Zrmanjos upe

ALETRNATYVA

Jei nenorite plaukti baidarėmis, galite tiesiog pasimėgauti šios upės gamtovaizdžio grožiu, aplankant keletą šios upės kriokliukų. 

Barberov buk

Pagrindinė upės maudynių vieta yra prie Barberov krioklio arba dar vadinama Kupalište na Zrmanji. Ten yra aplink kavinių, barų ir kempingas.

Jankovica buk

Tai mažiau žinomas kriokliukas. Žygis į vieną pusę apie 4,5 km nuo miestelio Obrovac. Takelis driekiasi palei upę.

Ogarov buk

Privažiavimas automobiliu šiek tiek sudėtingesnis prie šio kriokliuko, nes nėra ženklų ir parkingo. Sunkiau tiesiog susiorientuoti. Tad kur kas patogiau plaukti su baidare.

ŠIBENIKAS

Šibenik – trečias pagal dydį Dalmatijos miestas, skirtingai nei kiti Dalmatijos regiono miestai, buvo įkurtas pačių kroatų.  Kroatai apsigyveno šiame mieste jau VII amžiuje. Dažnai lietuviai šį miestą aplenkia kažkodėl, nors tikrai verta jame stabtelėti. Gražus ir jaukus senamiestis su savo šarminga aura. 

Šibenik kitaip dar vadinamas akmens miestu, nes jis buvo pastatytas ant akmenuotos krantinės ir iš akmenų: visi pastatai, laiptai, senamiesčio grindinys yra iš akmens. Miestas įsikūręs kalno papėdėje ir apsuptas net keturių tvirtovių, kurios buvo skirtos apsaugoti miestą visais amžiais. 

Jei atvykstate tik apžiūrėti miesto, arčiausiai senamiesčio yra ši požeminė aikštelė (1,50/val)

Kitas automobilių aikšteles rasite ČIA.

Ką pamatyti Šibenike?

Šv. Jokūbo katedra (St. James Cathedral)

Svarbiausias Renesanso epochos statinys visoje Kroatijoje. Katedra unikali tuo, jog ji buvo pastatyta vien tik iš akmens įskaitant net ir katedros kupolą. Iš tikrųjų, šaltiniai teigia, jog ši katedra vienintelė visoje Europoje pastatyta vien iš akmens. Ją pastatyti užtruko apie 100 m. Ji tikrai atrodo labai didinga. Katedros sienas puošia akmeniniai vyrų, moterų ir vaikų veidai bei figūros. 2000 m. katedra buvo įtrauktą į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Patekimas į katedros vidų mokamas – apie 2 €.

Trg Republice ir miesto lodžija

Šios lankytinos vietos yra visai šalia garsiosios Šibeniko katedros ir tikrai jus nustebins lodžijos nuostabus fasadas bei daugybė detalių. Katedros statytojas Juraj Damatinac yra įamžintas Trg Republice aikštėje statulos pavidalu. Pati miesto lodžija buvo pastatyta 1533–1542 m. ir kadaise buvo miesto valdžios būstinė. Šiandien galite prisėsti vienoje iš jaukių kavinių ir mėgautis nuostabia senamiesčio atmosfera.

Šv. Mykolo tvirtovė (St. Michael Fortress)

Populiariausia ir greičiausiai pasiekiama tvirtovė iš senamiesčio tarp lankytinų objektų Šibenike, pastatyta ant 60 metrų aukščio kalvos. Šioje tvirtovėje vyksta koncertai ir įvairūs pasirodymai. 

Įėjimas į tvirtovę yra mokamas –  10 € suaugusiam, vaikams nuo 7 metų – 6,50 €. Vakarėjant pasakiškas vaizdas. 

 Tikslias kainas pagal sezoną rasite ČIA.

Viduramžių vienuolyno sodas (Lawrence Monastery)

Pakeliui į Šv. Mykolo tvirtovę, nepraeikite pro nedidelį, žavingą ir jaukų vienuolyno sodelį, kuriame galite atsigerti kavos ir šiek tiek atsipūsti nuo miesto šurmulio.

Šv. Barono tvirtovė (Barone Fortress)

Pastatyta 1646 m. ir 2016 m. renovuota tvirtovė, kuri yra antra pagal aukštį iš visų keturių tvirtovių. Nors pastatyta skubotai, tvirtovė buvo sukurta pagal šiuolaikinę karinę architektūrą. Žvaigždės pavidalu ji tvirtai stovėjo sunkiosios artilerijos atakose.

Pagal šiuolaikinius standartus šiai dienai Barono tvirtovė yra viena iš labiausiai įrengtų turistinių vietų Šibenike, kurioje yra technologiškai pažengęs muziejus, kavinės, vaikų žaidimo aikštelė.

Prie tvirtovės galite privažiuoti automobiliu (aikštelė nėra didelė, talpina apie 40 automobilių).

Įėjimas į tvirtovę yra mokamas –  10 € suaugusiam, vaikams nuo 7 metų – 6,50 €.

Šv. Jono tvirtovė (St. John’s Fortress) 

Aukščiausiai esanti tvirtovė, iškilusi net 115 metrų aukštyje virš Šibeniko senamiesčio. Jos renovacija baigta 2022 metais ir netgi tvirtovės viduje įrengtas bendrabutis su moderniomis klasėmis įvairioms mokslinėms stovykloms ir konferencijoms. Tvirtovė savo forma primena žvaigždę, o be to, čia buvo filmuojamos ir visame pasaulyje populiaraus serialo „Game of Thrones“ serijos.  Ši tvirtovė yra visai šalia Barono tvirtovės, todėl perkant bilietą jūs gaunate galimybę už tą pačią kainą aplankyti abi tvirtoves.

PASTABA: Galite įsigyti kombinuotą bilietą už 11,50 € ir apsilankyti visose 3 tvirtovėse. Bilietas galioja 7 dienas.  Visose puikūs panoraminiai vaizdai jus apdovanos. Bilietų kainos. 

Smričnjak apžvalgos aikštelė

Na o jei tvirtovės visai nežavi, labai rekomenduoju nueiti iki vienos apžvalgos aikštelės, nuo kurios pamatysite nuostabią panoramą miesto, jūros ir salų.  Aikštelė yra visai šalia Banj miesto paplūdimio, apie 800 metrų nuo senamiesčio. Be to, ši vieta yra populiari saulėlydžio metu. Daugelis čia ateina jau vien dėl įspūdingos nuotraukos 🙂

Šv. Nikolajaus tvirtovė (St. Nicholas’ Fortress) 

Unikaliausia tvirtovė iš visų minėtų dėl savo lokacijos, nes ji įsikūrusi mažoje salelėje. Jos paskirtis – apsaugoti miestą nuo galimo puolimo iš jūros. Ši tvirtovė puikiai prižiūrėta ir yra laikoma vienu iš svarbiausių jūrinių paminklų visoje Adrijos jūros pakrantėje.

Beje, ji taip pat įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Nueiti į salelę galima keliaujant sausuma, t.y. nutiestu mediniu taku, tačiau į tvirtovės vidų galima patekti tik plaukiant laivu su ekskursija iš Šibeniko uosto. 

Tokio turo kainas ir laivo grafiką rasite  ČIA.

Šv. Ante kanalo pėsčiųjų takas

Šibeniko miestas yra  įlankoje ir jį jungia su atvira jūra vaizdingas Sv. Ante kanalas. 

Jei būsite apsistoję Šibenike ilgesniam laikui, nepraleiskite progos pasivaikščioti būtent šiuo taku, vedančiu palei kanalą. Išvysite senamiesčio panoramą, aukštas uolas, laukinę gamtą, koplyčią, Viso pėsčiųjų tako ilgis 4,4 km. Jį galite pradėti eiti iš dviejų pusių: nuvykus automobiliu netoli Šv. Nikolajaus tvirtovės ir iš kitos pusės, prie tako pradžios .

ČIA galite žvilgtelėti, kokias vietas pamatysite eidami šiuo taku. 

Raftingas Zrmanjos upe

ALETRNATYVA

Jei nenorite plaukti baidarėmis, galite tiesiog pasimėgauti šios upės gamtovaizdžio grožiu, aplankant keletą šios upės kriokliukų. 

Barberov buk

Pagrindinė upės maudynių vieta yra prie Barberov krioklio arba dar vadinama Kupalište na Zrmanji. Ten yra aplink kavinių, barų ir kempingas.

Jankovica buk

Tai mažiau žinomas kriokliukas. Žygis į vieną pusę apie 4,5 km nuo miestelio Obrovac. Takelis driekiasi palei upę.

Ogarov buk

Privažiavimas automobiliu šiek tiek sudėtingesnis prie šio kriokliuko, nes nėra ženklų ir parkingo. Sunkiau tiesiog susiorientuoti. Tad kur kas patogiau plaukti su baidare.

PLITVICŲ EŽERŲ NACIONALINIS PARKAS

Plitvicų parkas – Kroatijos vizitinė kortelė, rojaus kampelis. Parkas susideda iš 16 susisiekiančių ežerų, išsidėsčiusių natūraliose žemės lygumos terasose, ir 90 įvairaus dydžio krioklių vienoje vietoje.  

Nuo Zadaro iki parko kelionė trunka apie 1:40 val, jei dalį kelio važiuojate mokama autostrada. Autrostrados atkarpa (Zadar Zapad – Gona Ploča) kainuos 24 kn (3,20 €). Jei važiuosite nemokamais keliais užtruksite šiek tike ilgiau nei 2 val. 

Bilieto kaina

Lankytojo kategorija 01.01. – 31.03 / 01.11. – 31.12. 01.04. – 31.05 / 01.10. – 31.10. 01.06. – 30.09.
Suaugusiam
10 eur
23,50 eur
39,80 eur
Vaikams 7 - 18 metų
4,50 eur
6,50 eur
15,90 eur

Bilieto kaina, kaip matote, kinta priklausomai nuo mėnesio.  Vaikams iki 7 metų – nemokamai. 

Automobilių stovėjimo aikštelės taip pat mokamos. Kaina už valandą lengvajam automobiliui svyruoja nuo 1,10   iki 1,30  priklausomai nuo sezono. 

DĖMESIO! Sezono metu įsigykite bilietus internetu jau gerokai anksčiau – bent 4/5 dienos prieš. Taip pat tame pačiame puslapyje galite matyti ar yra likę bilietų fizinėje kasoje, jei tarkime internetu jau viskas išparduota.

Parkas turi du įėjimus. Rekomenduoju rinktis pirmąjį parko įėjimą (Entrance 1), nes tuomet krioklius matysite priešais save, o ne užnugaryje.  Rekomenduoju rinktis C maršrutą, kuris yra vidutinio sunkumo ir trunka vidutiniškai apie 4-5 val.  Pamatysite tiek aukštuosius, tiek žemutinius ežerus. Tačiau atvykus į parką, informacijoje ar stende pasidomėkite ar visos trasos veikia įprastai, nes kartais būna dėl tvarkymo darbų kažkas pasikeičia ir tarkim C maršrute galutiniame taške autobusiukas nebeparveža ir reikia eiti atgal pėsčiomis. 

Labai rekomenduoju įsidėti maisto, vandens ir užkandžių. Parko viduje yra viena greito maisto įstaiga, nes daugelis kitų yra parko pakraščiuose. 

Daugiau apie parką, maršrutus galite pasiskaityti parko puslapyje ČIA arba pažiūrėti mūsų video.

Play Video

REKOMENDACIJAJei turėsite laiko, aplankykite labai jaukų mažą miestelį SLUNJ netoli Plitvicų parko.  Jame galite pamatyti taip pat mažų kriokliukų, kaskadų Koranos upėje. O gal karštą vasaros dieną sugalvosite ir išsimaudyti šioje upėje. Taip pat beveik ant upės galite pavalgyti restoran Petro.

PATARIMAI

 1. Pasitikrinkite asmens dokumentų galiojimo laiką. Pakanka turėti asmens tapatybės kortelę. 
 2. Nepamirškite pasiimti galvos apdangalų, saulės akinių, vandens batų ir akvalangą (galite įsigyti juos ir čia) bei teptis apsauginiais kremais, jei ir negulit paplūdimyje 🙂
 3. Kroatijoje dar gana populiarus atsiskaitymas grynaisiais. Ypač kavos baruose arba jei kažkur sustosite kokioj pakelės konoboje (kavinėje) ar greito maisto užeigoje, prieš tai pasiteiraukite kokias būdais galėsite atsiskaityti. 
  Nuo 2023 metų sausio mėnesio Kroatijoje bus įvestas euras. 
 4. Pigiausia apsipirkti maisto LIDL parduotuvėse, o jei nėra tokios netoliese, tada SPAR ir KONZUM. 
 5. Mėgaukitės šviežia žuvimi ir jūros gėrybėmis. Pasiteiraukite apartamentų savininkų, kur artimiausi žuvies turgeliai ar veisyklos, jei ketinate ir namie gamintis.
 6. Restoranuose ir konobose paragaukite vietinių patiekalų, kuriuos esu aprašiusi ČIA. Papietauti ar pavakarieniauti vidutinės klasės konoboje 4 asmenims tikėkitės mokėti 50 – 60 € (neskaičiuojant gėrimų). Jei valgysite žuvį ir jūros gėrybes, suma, žinoma bus didesnė. 
 7. Kavos baruose, užsisakę kavą, galite valgyti savo atsineštas bandeles ar sumuštinius. 
 8. Dažniausiai konobose ir kavinėse daržoves/salotas prie patiekalo reikia užsisakyti atskirai. Tiesiog salotų mix’ą. Duona, atnešta prieš valgius ir priėmus ją, dažniausiai ji bus įtraukta į sąskaitą. Tad galite mandagiai atsisakyti, jei jos nenorite.
 9. Jei keliaujate liepos-rugpjūčio mėnesiais, būkite nusiteikę dideliems turistų srautams ir galimam karščiui +35°c – +38°c. Kroatija – populiari atostogų kryptis tiek lėktuvu, tiek automobiliu.
 10. Važiuojant automobiliu mirksėti avarinėmis šviesomis norint padėkoti, kaip tai įprasta Lietuvoje Kroatijoje neįprasta.

NAUDINGOS NUORODOS

 1. Kelių mokesčiai Kroatijoje HAC.HR (Kroatijoje mokama už nuvažiuotą atstumą autostradoje)
 2. Informacija apie Covid19 Kroatijoje Koronavirus.hr
 3. Europos kelių vinječių kainos Tolls.eu
 4. Kroatijos parkai ir žemėlapis Parkovihrvatske.hr
 5. Kelionės maršruto išlaidų planuoklis ViaMichelin.com
 6. Paplūdimių paieška pagal vietovę Beachsearcher.com
 7. Parkingo programėlė Kroatijoje Bmove
 8. Maršruto viešuoju transportu planavimo programėlė Moovit
 9. Patarimai pirmą kartą vykstantiems į Kroatiją
 10. Kroatiški tradiciniai patiekalai
 11. Kroatijos vyninių sąrašas
 12.  

* Beveik visi “pamėlynavę” žodžiai reiškia, jog jie yra su aktyvia nuoroda. Paspaudę ant žodžio jums atsidarys google maps ar kita internetinė svetainė. 
* Pateiktos kainos ir lankymo valandos yra orientacinės, tai gali keistis priklausomai nuo paslaugos tiekėjo.
* Šis kelionės planas skirtas tik jūsų ir kelionės partnerių asmeniniam naudojimui, draudžiamas kopijavimas ir platinimas kitiems asmenims ar internete.

Randate neatitikimų?

Jeigu randate neatitikimų, neveikia, neatsidaro kuri tai nuoroda ar tiesiog radote gramatinių klaidų, praneškite mums.

ŽEMĖLAPIS