Biokovo gamtos parkas

Facebook
WhatsApp
Pinterest
Email
LinkedIn

Dar vienas Kroatijos "perlas"

Šis Dinarų kalnų grandinės parkas driekiasi Splito – Dalmatijos apskrityje (apie 36 km) ir apima apie 20 000 hektarų plotą. Pagrindinis parko akcentas yra Biokovo kalnas, kurio aukščiausia viršūnė Sveti Jure iškyla iki 1 762 m aukščio.

 
Įdomu tai, kad tai viena iš nedaugelio vietų pasaulyje, kur kalnas yra taip arti jūros. Iš pirmo žvilgsnio, Biokovo kalnas gali atrodyti tik kaip vienodos pilkos spalvos masyvas, tačiau įvažiavus į parką išvysite įvairios augmenijos, smegduobių,  netgi apdirbtų žemės plotų, ir tikėtina, jog sutiksite laukinių arklių, avių ir ožkų. 

Kaip pasiekti Biokovo nacionalinį parką?

Biokovo parkas įsikūręs visai šalia Makarskos miestelio. Atostogaujantiems Makarskoje, šį parką aplankyti, mūsų nuomone, tiesiog privalu! Biokovo parką galite tyrinėti šiais būdais:

  • Hiking’inimas su gidu arba individualiai. Vos už 2,5 km nuo Makarskos galima užlipti į Vošaco viršūnę (1422 m), o judėdami toliau nuo jos, po 4,5 val žygio, pasieksite Sveti Jure kalno viršų (1762 m). Yra įvairiausių žygių trasų, nuo lengvų iki sudėtingų. Norintiems individualiai hiking’inti Biokovo parke, patariame pirmiausia užsukti į Biokovo parko informacijos centrus ir pasidomėti trasomis arba užsisakyti dienos turą su gidu. Nuo įvažiavimo į parką, 13-tame kilometre yra informacijos centras Ravna Vlaška. Dar vienas informacijos centras yra pačiame Makarskos miestelyje.
  • Važiavimas automobiliu individualiai arba organizuotu turu. Biokovo parkas išskirtinis dar ir tuo, jog aukščiausią viršūnę Sveti Jure gali pasiekti patogiai sėdėdamas keleivio vietoje, na arba rankoms prakaituojant nuo įtampos vairuojant siauru ir aukščiausiu Kroatijoje 23 km ilgio asfaltuotu Biokovo keliu. Na bet čia kaip kam, mano vyrui vairavimas tuo siauru keliu nepasirodė toks gazdinatis.

Jeigu esate nepatyręs vairuotojas ir dvejojate savo vairavimo įgūdžiais, tuomet geriau įsigykite dienos turą, kuris veža mažas grupeles autobusiuku į viršūnę.

  • Važiavimas dviračiu arba motoroleriu. Šiomis transporto priemonėmis būtų tiesiog paprastesnis prasilenkimas siaurame Biokovo kelyje. Na ir savaime suprantama, dviratis pareikalaus gana daug jūsų jėgų ir energijos minti vis kylančiu keliu. Toks keliavimo būdas tikrai ne visiems. Išsinuomoti motorolerį – puiki idėja. Sustosite, kur tik panorėsite, aplenksite automobilių spūstis ir mėgausitės grynu kalnų oru.

Vaizdingi Biokovo parko taškai

Biokovo parke galite aplankyti keletą vaizdingų apžvalgos aikštelių/viršūnių, nuo kurių atsiveria vis kitokios plotmės vaizdas.

bioko parkas kroatija kalnai
  • Ravna Vlaška 1 228 m. Kaip jau ir minėjau anksčiau, šioje apžvalgos aikštelėje taip pat įsikūręs ir informacijos centras (13-tas km nuo įvažiavimo). Vaizdas iš čia aprėpia pietinę Biokovo kalno masyvo dalį, Brač ir Korčulos salas.

Štrbina 1 338 m. Tai žemiau Vošač viršūnės esanti apžvalgos aikštelė, iš esmės suteikianti panašų vaizdą kaip kad Vošač, tik iš šio taško jūs kur kas aiškiau matysite Makarskos Rivjierą. Nuo parkingo aikštelės truksite apie 20 min pasiekti šią apžvalgos aikštelę.

Vošac, 1 422 m. Viršūnei pasiekti reikės kopti apie 20-30 min nuo parkingo aikštelės. Tolumoje
matysite ant Vošač viršūnės stovintį akmeninį namuką. Kopimas į viršų sakyčiau nėra labai sunkus, tereikia tiesiog avėti gerus batus, tikrai ne basutes. Na o pasiekę aikštelę, aikčiosite nuo nepaprastai įspūdingo vaizdo. Makarskos Rivjiera ir Dalmatijos pakrantė su salomis – kaip ant delno.

biokovo kroatija vosac
Biokovo nacionalis parkas. Vošač, 1422 m.

Sv. Jure, 1 762 m. Trečia pagal aukštį Kroatijos viršūnė, kurioje stūkso didžiulis televizijos antenos bokštas, matomas jau kelyje važiuojant link Makarskos. Sveti Jure viršūnėje atsiveria 360 laipsnių didingas kalnų, Kroatijos salų ir beribės Adrijos jūros panoraminis vaizdas. Taip pat kalno viršūnėje rasite nedidelę bažnytėlę.

Vietos parkingui viršūnėje yra labai nedaug. Tad greičiausiai sezono metu automobiliai tiesiog paliekami ant kelio link viršūnės ir kelionė tęsiama pėsčiomis. 

biokovo kroatija kalnai sveti jure
biokovo kroatija kalnai sveti jure
biokovo kroatija kalnai sveti jure
Biokovo nacionalinis parkas. Sv. Jure, 1762 m.

Parko teritorijoje yra botanikos sodas – Kotišina. Įsikūręs būtent virš kaimelio tokiu pačiu pavadinimu. Laukinis sodas, įsikūręs kalnuose ant šlaito, 300 – 500 m aukštyje virš jūros lygio. Jame saugoma natūrali Biokovo kalnų flora – apie 300 rūšių augalų, kurie yra paženklinti. Augmenija, žinoma, turtingiausia yra pavasarį ir vasaros pradžioje. Prie įėjimo į sodą išlikusios XVII d. Didžiosios pilies sienos atrodo gana įspūdingai. Mes šiame sode nesilankėme, nes abu kartus į parką vykome rudens ir žiemos sezonais. 

Praktinė informacija

Kadangi mes keliavome į šį parką žiemos metu, tad Biokovo kelyje sutikome vos kelius automobilius. Vasarą ten eismas pakankamai intensyvus. Norint prasilenkti su kitu automobiliu, gali reikėti pavažiuoti atgal, laviruoti centimetrų atstumu ar laukti, kol pravažiuos keletas automobilių iš karto.

Tad patariame vykti ten kiek įmanoma anksčiau iš ryto, kad sutiktumėte kuo mažiau turistų kelyje. Pasvarstykite, gal verta net paaukoti vieną atostogų dieną, atsikelti su aušra ir pasitikti saulę Sveti Jure viršūnėje?

Biokovo parkas tikrai vertas visos dienos. Aplankykite ne tik aukščiausią viršūnę, bet ir aukščiau minėtus vaizdingus taškus. Vaizdai visur kerintys!

Atminkite, kad tuos 23 km jūs važiuosite tikrai ne pusvalandį. Pasiekti pati aukščiausią tašką važiuojant serpantinais ir esant intensyviam eismui, užtruksite apie 1 – 2 val.

Įvažiavimas į parką sezono metu yra mokamas – 8 EUR asmeniui. Už automobilį atskirai mokėti nereikia.  Vaikams iki 7 metų – nemokamai.

DĖMESIO! BILIETAI ĮSIGIJAMI TIK INTERNETU TAM TIKRAI VALANDAI NE ANKSČIAU KAIP 5 DIENOS PRIEŠ ATVYKIMĄ. ATVYKĘ PRIE ĮĖJIMO BE BILIETO, JŪS JO NEĮSIGYSITE. 

Parko internetinė svetainė

Dienos turai į Biokovo nacionalinį parką

Prenumeruok naujienlaiškį