Hvar

Dalmatijos salų karalienė

Hvar – pati žinomiausia iš begalės Kroatijos salų. Tai ilgiausia (68 km) ir saulėčiausia (2.800 valandų saulės spindulių per metus) sala, kuri populiari dar nuo antikos laikų, dėl jos strateginės ir laivybinės pozicijos, turtinga įvairių istorinių periodų palikimo, kultūrinių ir gamtos paminklų.

 

Sala apima 300 m2 ploto ir tai yra ketvirta pagal dydį Kroatijos sala.Taip pat dar gerai žinoma Hvar sala dėl turkio spalvos jūros vandens, levandų laukų bei aktyvaus naktinio gyvenimo. Ne kartą teko girdėti iš vietinių, jog ši sala itin mėgstama turtingų ir netgi pasaulio įžymybių. Hvar saloje yra lankęsi tokios žvaigždės kaip Steven Spielberg, Gwyneth Paltrow, Tom Cruise, Kevin Spacey, Beyoncé.

Lankytinos vietos Hvar saloje

Pradėkime nuo to, jog saloje yra šie pagrindiniai miesteliai:

  • Hvar
  • Stari Grad
  • Vrboska
  • Jelsa

Hvar miestelis

Šis miestelis yra, žinoma, pats populiariausias ir daugiausiai lankomas, tačiau ir brangiausias. Čia rasite geriausius naktinius klubus saloje ir aukščiausios klasės restoranus.

Lankydamiesi čia nepraleiskite progos užlipti į Fortica Španjola (Spanish Fortress), kuri stūkso visiškai šalia senamiesčio ant kalvos, 90 m virš jūros lygio aukštyje. Pastatyta ji XVI amžiuje. Viršuje atsiveria nuostabi panorama į Hvar miestelį, uostą, Adrijos jūrą ir salų archipelagą. Įėjimas į tvirtovę sezono metu kainuoja 50 kn (6,7 eur).

Na o jei pageidaujate dar platesnio grožio akims, tuomet užlipkite arba nuvažiuokite dar aukščiau – iki Napaleono (Napoleon) tvirtovės, esančios Šv. Nikolajaus kalvos viršūnėje. Į pačios tvirtovės vidų nepateksite, bet vaizdais tikrai pasigrožėsite.

španjola spanish fortress hvar kroatija
Španjola fortica
hvar hvaras kroatija
Španjola fortica

Dažnai sakoma, kad geriausias būdas pažinti naują miestą – paklaidžioti po senamiestį. Ir tai tikrų tikriausia tiesa. Hvar miestelis yra labai nedidelis, o senamiesčio gatvelės labai žavios. Tiesiai prieš nedidelį laivų uostą  jus pasitiks pagrindinė miestelio aikštė, kuri berods yra didžiausia Dalmatijoje, ir renesanso laikų Šv. Stepono (St. Stephen) katedra. Besidomintiems menu, verta užeiti į katedros vidų ir pasigerėti žymių dailininkų paveikslais.

Beje, jei nukeliausite į pranciškonų vienuolyną (Franciscan Monastery), kuris yra pasiekiamas pėsčiomis nuo miestelio pagrindinės aikštės, išvysite dar daugiau renesanso laikų, žymių Venecijos tapytojų meno kūrinių tokių kaip, pavyzdžiui,  “Paskutinė vakarienė”. O vienuolyno sode rasite istorinį kiparisą, kuris čia auga nuo 1700-ųjų pradžios.

Stari Grad miestelis

Tai seniausia gyvenvietė saloje, įkurta dar 384 m. pr. Kr. Kai kurie šaltiniai byloja, jog tai seniausias Kroatijos miestas ir netgi vienas iš seniausių visoje Europoje. Stari Grad įsikūręs palei ilgą ir gilią įlanką, čia atplaukia pagrindiniai didieji keltai. Apskritai, Stari Grad kur kas ramesnė vieta atostogoms negu Hvar miestelis ir, žinoma, pigesnė. Čia atmosfera išties visai kitokia negu triukšmingame Hvare.

Senamiestyje pamatysite tradicinius mūrinius namus, akmenimis grįstas gatves ir daugybę bažnyčių. Įdomiausias miestelio akcentas – Tvrdalj pilis, XVI amžiaus rūmai. Kadaise tai buvo aristokratiško kroatų poeto Petaro Hektorovičiaus vasarnamis su gražiais sodais, jūros žuvų vandens baseinu, terasomis.

Stari grad hvar hvaras kroatija
Tvrdalj pilis
stari grad hvar hvaras kroatija
Starogradsko polje

Dar viena įdomi atrakcija Stari Grad  – išsinuomoti dviračius ir važiuoti per šio miestelio lygumą Starogradsko polje, kuri yra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldų sąrašą kaip seniausiai pasaulyje dirbama lyguma ir išlikusi nepakitusi iki šių dienų nuo IV a.pr.Kr. Neaprėpiami plotai vynuogynų, alyvmedžių ir išlikusių griuvėsių.

Jei atvyksite į Stari Grad ne tik vienai dienai, būtinai pasimėgaukite saulėlydžiu nuo Glavica kalvos. Panoraminis vaizdas atsiveria į miestelį, Brač salą bei Stari Grad lygumą.  Nesudėtingas žygis iki viršūnės truks tik apie 20 min.

Vrboska miestelis

Nuostabus ir vaizdingas žvejų miestelis, mažiausias Hvar saloje. Dėl akmeninių tiltų jis taip pat dažnai vadinamas „Hvaro Venecija“

Viena iš lankytinų vietų, kuria Vrboska gali didžiuotis, yra žvejų muziejus (Fishermen’s museum). Muziejaus kolekcijoje yra visa tradicinė žvejų įranga, tinklai, įrankiai ir senas rekonstruotas žvejų namas.

Šv. Marijos bažnyčia – tvirtovė, pastatyta XVI a. kaip apsauga nuo turkų išpuolių, neabejotinai patrauks jūsų dėmesį dėl išskirtinės savo architektūros. Užėję į vidų turėsite galimybę pakilti aukščiau ir pamatyti Vrboskos raudonuosius stogus.

Jelsa miestelis

Šis miestelis labiausiai mėgstamas šeimų ramioms atostogoms. Jelsoje yra labai ilga žavinga alėja palei jūrą, galima nueiti netgi iki Vrboskos (4km). Taip pat aplink Jelsą yra puiki pakrantė su jaukiais paplūdimiais ir mažomis įlankėlėmis. Apart paplūdimių, Jelsa ne itin garsėja lankytinais objektais.

Tai kur tos levandos?

Nors Hvar sala ligi šiol garsėja levandų laukais, tačiau tai buvo kur kas anksčiau, prieš kelis dešimtmečius. Dideli salos plotai buvo padengti šiuo aromatiniu augalu ir Hvaras sudarė 8% visos pasaulio levandų produkcijos. 

Deja, šiai dienai tokių didelių plotų jau nebegalite išvysti, nes dėl emigracijos, niokojančių miškų gaisrų ir kitų veiksnių, levandų gamyba šiandien yra tik maža dalis to, kas buvo prieš 50 metų. Kur ne kur birželio ir liepos mėnesiais, važiuodami pro mažus salos kaimelius galite pamatyti nedidelius levandų plotus. Didžiausia tikimybė jų pamatyti važiuojant iš Hvar miestelio link Velo Grablje.

Geriausi paplūdimiai saloje

Hvar sala gali  pasigirti puikiais ir vaizdingais paplūdimiais, jų čia yra įvairiausių: nuo paslaptingų įlankėlių iki dideliomis uolomis apsuptų. Daugiau informacijos apie paplūdimius rasite ČIA

Kaip atvykti į Hvar salą?

Jei skrendate lėktuvu, Splito ir Dubrovniko oro uostai yra arčiausiai Hvaro salos. Na o kad pasiektumėte salą, be abejonės, turėsite pasinaudoti keltu, katamaranu ar tiesiog jachta. 

Jei keliausite į Hvarą iš kitų Kroatijos vietų, tokių kaip Zagrebas, Istrija ar Zadaras, pirmiausia turėsite pasiekti Splitą arba Drveniką, iš kur ir plaukia keltai. 

Tarp Hvar salos ir žemyno kursuoja keletas laivų kompanijų. „Jadrolinija“ yra didelė nacionalinė kompanija, vykdanti beveik visus salų maršrutus, o „Kapetan Luka“ yra maža regioninė kompanija, aptarnaujanti Splitą, Hvarą, Korčulą, Mljetą ir Dubrovniką su greitaeigiais katamaranais.

Patogiausia keltis į salą iš Splito. Keleivinis keltas plukdo į Hvar miestelį, o keltas, skirtas ir automobiliams perkelti, plukdo į Stari Grad miestelį. Jei plauksite iš Drveniko, keltas (keleivinis ir transporto) atplukdins jus į Sučuraj miestelį. 

Norint pamatyti didžiąją dalį Hvar salos, reikia kur kas daugiau laiko nei vienos dienos. Idealiausias variantas keltis į salą su automobiliu, kad nuo nieko nepriklausomi ir patogiai galėtumėte keliauti kur tik panorėję, tačiau kelto bilieto kaina kaipmat stipriai išauga.

Bet nebus bėdos ir be automobilio, nes saloje kursuoja tarpmiestiniai autobusai ir taksi. 

Na ir dar vienas variantas, nors trumpam apsilankyti Hvar saloje – tai pasinaudoti laivų dienos turais. Splito promenadoje sezono metu galėsite išsirinkti ir nusipirkti jums labiausiai tinkantį ir patinkantį turą. Iš tiesų, taupant atostogų laiką, tai visai neblogas variantas, suteikiantis galimybę per dieną aplankyti dažnai net keletą salų.

Turai su laivais

Jeigu atostogausite Hvar saloje, ar bent jau joje praleisite ne vieną dieną, labai rekomenduojame užsisakyti ekskursiją motorine valtimi į Mėlynąjį (Blue Cave) ir Žaliąjį (Green Cave) urvus, kurie yra gretimose salelėse. Žaliasis urvas yra Ravniko saloje ir šiame urve ar tiksliau oloje saulės šviesa sukuria smaragdo žalios spalvos vandens švytėjimą. Mėlynasis urvas yra Biševo saloje, kur saulės spinduliai sukuria švytinčią mėlyną, netgi neoninę vandens spalvą.

Tokį turą galite užsisakyti štai ČIA

Prie pat Hvaro krantų yra Pakleni salos. Tai ištisa mažų negyvenamų salelių virtinė, kur galite atrasti šiek tiek daugiau privatumo, slaptų įlankų su krikštolo skaidrumo vandeniu, laukine gamta. Populiariausios salelės yra Sveti Klement, Borovac, Planikovac, Marinkovac ir Jerolim. Kai kuriose iš jų yra paplūdimio barai.

Iš Hvar miestelio prieplaukos nesunkiai surasite vandens taksi plukdančių į šias salas. Tačiau kur kas daugiau laisvės turėsite tyrinėjant nuostabius salelių paplūdimius, jei išsinuomosite nedidukę motorinę valtį, kurią galėsite vairuoti patys. Valčių nuomą ir jų kainas galite žvilgtelėti ČIA.

Prenumeruok naujienlaiškį