Patarimai keliaujantiems į Kroatiją

Pirmą kartą Kroatijoje?

Kokie vaizdiniai prieš akis jums iškyla, kuomet išgirstate žodį Kroatija? Svaiginančio žydrumo Adrijos jūra, įspūdingi kalnai, salų gausybė ir nepakartojamo grožio paplūdimiai? Taip, jūs visiškai teisūs. Būtent tokia Kroatija yra įvairiapusiška, turinti ką pasiūlyti kiekvienam poilsiautojui.

Taigi, atsižvelgdami į žmonių užduodamus klausimus mūsų facebook’o ir instagram’o  paskyrose bei savo dar neilgą gyvenimišką patirtį čia, nutarėme  pasidalinti įžvalgomis/patarimais, ką turėtų žinoti žmogus, pirmą kartą keliaujantis į Kroatiją.

Turinys

Neužsibrėžkite apvažiuoti visos Kroatijos

Nors Kroatija iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nedidelė šalis (pagal plotą ji netgi mažesnė už Lietuvą), tačiau neapsigaukite: ji yra labai ilga ir iš šiauriausio šalies taško pasiekti Dubrovniką jums reikės įveikti daugiau nei 700 km. Turėdami atostogų tik savaitę, geriau net nebandykite apkeliauti visos Kroatijos. Nuoširdžiai patariame apskritai pasirinkti vieną Kroatijos regioną, t.y. Istriją (Kroatijos šiaurinis pusiasalis) arba Dalmatiją (Kroatijos pietinė dalis prie jūros), ir neskubant aplankyti tame regione lankytinas vietas ir pasimėgauti jūra. 

 Jei visgi esate suplanavę kasdien lankyti vis kitą objektą, tuomet rinktinės pietinę Kroatijos dalį prie jūros ir darykite dienos išvykas. O dar geriau, jei per savo atostogas apsistosite bent dvejose skirtingose vietose. Taip nereikės važinėti didesnių atstumų, norint kažką aplankyti.

Kada keliauti?

Liepos ir rugpjūčio mėnesiai Kroatijoje yra sezono topas – turistų gausos, aukštesnių kainų ir karščio prasme. Mes rekomenduojame lankyti Kroatiją pavasarį ir rudenį. Balandžio, gegužės mėnesiais oras jau maloniai šiltas (dažniausiai), tik žinoma dar jūra ne tokia įšilusi. Rugsėjis ir spalis išvis idealu. Šilta, turistų kur kas mažiau, jūra įšilusi – tiesiog pasaka!

Na o jei gulėjimas paplūdimyje prie jūros nėra jums pirmenybė atostogaujant ir labiau domitės architektūra, parkais ir pan, galite apsvarstyti Kroatiją netgi žiemą. Temperatūra dažniausiai siekia +13-15 laipsnių, o šviečiant saulei jutiminė temperatūra dar aukštesnė. Ir svarbiausia nebus turistų minios ir paslaugų kainos bus kur kas mažesnės!

Salos

Kai kurie žmonės mano, jog salos labai egzotiškos, neišvystytos ir šiek tiek laukinės. Iš dalies yra tame tiesos. Kroatijoje yra 1246 salos, iš jų tik 48 apgyvendintos, tačiau būtų naivu tikėtis, jog jas galima paprasčiausiai apvaikščioti. Salos, tokios kaip Hvar, Brač, Korčula, Krk ir kitos, yra didelės, apgyvendintos, jose yra keliai automobiliams ir ten vyksta įprastas gyvenimas kaip ir žemyninėje dalyje. Taip pat į jas kursuoja keltai ir greitaeigiai katamaranai. Tokioms saloms pažinti reikia kelių dienų , tačiau galima rasti ir privačių turų, kurie nuplukdys jus į kelis populiariausius objektus skirtingose salose. 

Kroatai patys sako, kad gražiausi vaizdai atsiveria keliaujant jūroje jachta. Tai taip pat populiaru poilsiautojų tarpe. Internete rasite įvairių tinklapių su jachtų nuoma, su ar be kapitono. Jachtos yra pritaikytos gyvenimui, jose yra miegamos vietos, įranga gamintis maistą, tualetas ir dušas, todėl jums nereikia ieškoti apartamentų. Vakare įplaukiate į vieną iš uostų, kurių netrūksta Kroatijoje, ar tiesiog dreifuojate pakrantėje ir praleidžiate naktį. 

Jachtų dydžiai yra įvairūs: keturvietės, šešiavietės, aštuonvietės ir didesnės. Kainos priklauso nuo sezono.

Visą išsamią informaciją apie jachtų/katamaranų nuomą savaitei rasite straipsnyje NUOTYKIAI ADRIJOS JŪROJE 

kroatija patarimai vykstant i kroatija

Valiuta

Nuo 2023 metų sausio Kroatijoje įvestas EURAS.  Geriausia visuomet turėti grynų pinigų, nes ne visur yra galimybė atsiskaityti kortele.

Kainos

Kroatija nėra pigių atostogų šalis. Kaip jau užsiminėme anksčiau, sezono metu (nuo birželio antros pusės iki rugpjūčio pabaigos) kainos yra aukščiausios: apgyvendinimo, įvairių turų ir pramogų, automobilių nuomos. Paslaugų kainos ne sezono metu ir sezono dažnai skiriasi net perpus. 

Kalbant apie maisto kainas prekybos centruose – kainos panašios kaip ir Lietuvoje, kai kas net šiek  tiek brangiau. 

Papietauti konoboje (tavernoje, smuklėje) keturių asmenų šeimai reikėtų skaičiuoti maždaug apie € 50 – € 60. Na, o restorane, žinoma, dar šiek tiek daugiau.

Arbatpinigiai

Arbatpinigių palikimas nėra privalomas dalykas, bet labai vertinamas. Žinoma, jeigu likote patenkinti paslauga, aptarnavimu. 10 % nuo bendros sumos palikti arbatpinigių tinkama suma. 

Kalba

Kroatijoje beveik visur puikiai susikalbėsite angliškai, net dažnas senjoras kalba šia kalba. Taip pat dažnas kalba vokiškai, itališkai. Na, o jeigu jūs nekalbate angliškai, tačiau turite rusų kalbos žinių, tai gali jums padėti suprasti apie ką yra kalbama arba rašoma, tačiau patys kroatai tikrai nesupras, jeigu bandysite kalbėti rusiškai.

Kroatija - saugi šalis

Nesvarbu, kuriuo paros metu klajojate, Kroatijoje nėra nesaugių rajonų. Nusikalstamumo lygis šalyje labai žemas. Tad Kroatija labai tinkama kryptis ir solo kelionėms. Nesakau, kad visai turėtumėte pamiršti apie savo daiktus. Rūpinkitės jais kaip ir visų savo kelionių metu. 

Taksi

Taksi paslaugos Kroatijoje labai brangios, ypatingai iš oro uosto iki miesto. Tiesa, Zagrebe jos žymiai pigesnės lyginant su kitais miestais. 

Uber pavežėjimo paslauga ištįsus metus veikia Zagrebe, Splite, Dubrovnike, Zadare, Rijekoj, Puloj ir Rovinje.

Bolt pavežėjimo paslauga taip pat veikia Kroatijoje ištįsus metus Zagrebe, Splite, Dubrovnike, Rijekoje, Zadare, Puloje ir Šibenike.

Mokami keliai

Kroatijoje yra mokamos autostrados. Mokama už nuvažiuotą atkarpą joje. Kai įvažiuojate į autostradą, važiuojate pro postą, išsiimate kortelę ir jums pakelia užkardą. Kai jau išvažinėjate iš autostrados, privažiuojate vėl tokį patį postą su užkardomis. Įstatote į aparatą tą išsiimtą popierinę kortelę ir jums parodo kiek mokėti. Sumokėti galite kortele arba grynaisiais būdelėje esančiam žmogui. 

Pavyzdžiui:

SLO/HR pasienis – Splitas kainuos € 30,40. 

SLO/HR pasienis – Dubrovnikas kainuos € 37. 

Plitvicų ežerai – Splitas kainuos  € 11. 

Visus autostradų mokesčius galite rasti HAC.hr tinklapyje. 

Rūkymas

Nemeluosim, dėl rūkymo kultūros čia, atvykus iš Lietuvos, ištiko lengvas šokas. Lietuvoje mes pripratę, kad viešose vietose, lauko kavinėse pas mus niekas nerūko, priešingai nei čia. Nenustebkite, jei pamatysite žmones rūkant net žaidimų aikštelėse. Lauko kavinėse mums dažnai šiek tiek gadina nuotaiką prie gretimo staliuko atsisėdęs “rūkalius”, nors mes ir esame su vaikais.

Kava

Čia nerasite tokių vietų kaip kad pas mus “Vero cafe”, “Caffeine” ir pan. ir nenusipirksite didžiausios stiklinės šaltos kavos su visokiais pribombasais. Kroatijoje kava yra ritualas, kultūra. Ji skirta ne tik tam, kad tiesiog išgerti kavą dėl žvalumo ir lėkti toliau, bet ji yra priežastis susitikimams su draugais, ilgiems pokalbiams ar tiesiog maloniam laikraščio skaitymui. Tad čia yra labai daug “caffe bar”, kur tiesiog tiekiami šilti ir šalti gėrimai ir nieko daugiau. Beje, kava išties čia skani ir kainuoja apie € 1, 30, be to dažniausiai patiekiama su stikline šalto vandens.

Taip pat drąsiai galite atsinešti į kavos barą iš kepyklėlės nusipirktų gardumynų ir mėgautis jais su kava. Niekas nieko nesakys ir nelieps susipakuoti bandelių. Čia taip įprasta. 

Restoranuose ar kitose maitinimo įstaigose rūkyti yra draudžiama

kroatija kava splitas

Vanduo

Vanduo iš krano Kroatijoje yra tinkamas gerti ir saugus. Kavinėje, bare ar kur tik apsistosite – pildykitės savo gertuves nesibaimindami.

Vandens ir oro temperatūra

Kroatija yra keliose klimato zonose. Šiaurinė dalis yra kontinentinėje zonoje, kurioje būdingi vakarų ir vidurio Europos orai, – ir pietinė dalis priklauso Viduržemio jūros klimatui, kurioje vyrauja šiltesni ir saulėti orai. Vasaros sezono metu abejose klimato juostose vyrauja karšti orai, tačiau kontinentinėje dalyje kur kas dažniau sutinkamas lietus, be to flora ganėtinai žalia. Na o pietinėje dalyje, labiau vyrauja sausesni orai, lietus būna retai, ir tai dažniausiai škvalas, po kurio vėl pragiedrėja.

Gegužės mėnesį galima tikėtis karštų vasariškų orų, 22° – 28°c, birželį ir rugsėjį 25° – 30°c, liepą – rugpjūtį karščiausi orai 27° – 38°c. Spalį dar galima mėgautis iki 24° – 25° c laipsnių temperatūra. Pietinėje šalies dalyje žiemos sezono metu oro temperatūra dieną 9° – 14°c laipsnių šilumos.

Jūros vandens temperatūra irgi priklauso nuo metų laiko. Pavasarį bus šalčiau – gegužės mėnesį 17° – 20°c. Birželį 20° – 22°, liepą, rugpjūtį ir rugsėjį 22° – 25° c. Na o spalį po truputį vėsta iki 19° – 22°.

Apgyvendinimas

Su apgyvendinimu viskas gan paprasta: pačios populiariausios rezervacijų platformos – tai Booking.com ir AirBnb. Kroatijoje labiausiai paklausūs apartamentai, o viešbučių, su įvairiais maitinimo paketais, pasiūlymų kiekis šiek tiek ribotas. Viešbučių, pritaikytų šeimoms yra Kroatijoje (skaityti straipsnį apie šeimų viešbučius), tačiau privalumas, jog jie dažniausiai įsikūrę šalia miestelio, o ne kaip Egipte ar Turkijoje, kur nieko aplink nėra. Taip pat tokių viešbučių kainos sezono metu labai aukštos. 
Visgi Kroatijoje populiarus aktyvus poilsis, aplankant kelias skirtingas lokacijas. 

Daugelis mūsų klausia, ar žinome, kur galime rasti apartamentų nuomai. Turime keletą pažįstamų, kurie nuomoja jaukius apartamentus. Galime bet kada užklausti jų, tačiau kitų vietų tikrai nežinome. Patys  naudojame aukščiau išvardintas platformas: taip galima matyti apartamentų nuotraukas, svečių atsiliepimus bei lokaciją. Toks rezervavimo būdas pats greičiausias ir saugiausias.

Ką tikrai vertėtų pamatyti Kroatijoje?

Iš tikrųjų labai sunku išskirti pagrindines vietas, kurias privalu pamatyti lankantis Kroatijoje, nes tiek Kroatijos šiaurėje, tiek pietuose apstu kvapą gniaužiančių vietų. Na bet nepaminėti Plitvicos ežerų nacionalinio parko būtų nuodėmė. Tai tarsi Kroatijos vizitinė kortelė. Bent kartą gyvenime tikrai reikia pamatyti šį gamtos rojų su milžiniškais kriokliais ir permatomu ežerų vandeniu. Keliaujant su mažais vaikais, rekomenduojame parke naudoti nešioklę. Su vežimėliu būtų problematiška, dažnai tektų panešti ir laviruoti tarp turistų minios.

Dubrovnikas – Adrijos jūros perlas, kuris dažnai nepalieka abejingų. Miestas tvirtovė, juosiamas storo mūro gynybinės sienos, vienas iš įspūdingiausių Kroatijoje. Laipteliai, siauromis gatvelėmis vedantys aukštyn ar žemyn, vieni stačiausių. Ypač Dubrovnikas išgarsėjo dėl jame filmuoto serialo “Games of Thrones”. Tikrai vertas apsilankymo nors kartą, tačiau labiausiai galėsite šiuo miestu-tvirtove pasimėgauti ne sezono metu.

Dar norėčiau paminėti vieną vietą, kurią patariame aplankyti keliaujant po Kroatiją, tai – Biokovo nacionalinis parkas. Pasimėgauti Adrijos jūros, salų, Dalmatijos pakrantės užburiančiais vaizdais iš 1762 m aukščio, argi ne nuostabu? Juo labiau, jog į pačią viršūnę galite užvažiuoti automobiliu.

Na ir kaip gi be Splito. Antras pagal dydį Kroatijos miestas prie jūros, kuriame šiuo metu mes gyvename.  Pasaulyje nėra jokio kito miesto, pastatyto buvusiuose Romėnų rūmuose. Diokletiano rūmai dabar tapo dalimi Splito senamiesčio, kuriame įsikūrė restoranai, parduotuvės, kavinės, o rūmų teritorija apima net 4 hektarus. Kiekvieną kartą vaikščiodami po senamiestį vis dar negalime atsižavėti juo.

Daugiau patarimų, kaip išsirinkti lokaciją atostogoms Kroatijoje, rasite ČIA.

Nesitikėkite balto smėlio paplūdimių

Visoje Kroatijos pakrantėje vyrauja krištolo skaidrumo jūros vanduo. Ir taip yra dėl to, jog didžioji dalis paplūdimių smulkesnių ar stambesnių akmenukų, uolėti ar net betonuotos krantinės. Yra šiek tiek smėlėtų paplūdimių Kroatijoje, Splite mes turime net du tokius, bet turėkite omenyje, kad smėlis yra tamsus ir vanduo nebe toks skaidrus. 

Ko nepamiršti įsidėti į lagaminą?

Turbūt jau ne kartą teko girdėti, jog Kroatijoje daugiausia paplūdimiai yra akmenuoti ir uolėti. Tad vandens batai jums tikrai nepamaišys.  

Jei turite akvalangą su vamzdeliu – būtinai įsimeskite į lagaminą. Tikrai norėsis pasidairyti žydrame Adrijos jūros vandenyje.

Akiniai nuo saulės, kepurė ar skrybėlė, apsauginis kremas nuo saulės ir patogi avalynė – turbūt net nereikia sakyti, jog privalomi daiktai vykstant atostogauti, kur saulė labai kaitri.  

Ar Kroatija tinkama keliauti su mažais vaikais?

Pasirinkę Kroatiją savo atostogoms su vaikais tikrai nesuklysite – tiek su kudikiais, tiek su ūgtelėjusiais vaikais. Šioje šalyje vaikai labai mylimi: vietiniai jiems šypsosi ir kalbina. Be to, viskas čia yra: puikus oras, gamta, jūra, parkai,  švieži vaisiai ir daržovės ir, žinoma, gellato.

Tačiau prakalbus apie patogumus vaikams, turiu šiek tiek nuvilti: labai retai, kur kavinėje/konoboje rasite vystymo stalą ir maitinimo kėdutę.  Pakeisti sauskelnes kuo puikiausiai galite vežimėlyje ar kažkur ant suolelio, kreivų žvilgsnių tikrai nesulauksite. Taip pat kuomet jūsų vaikas padarys kavinėje šiokią tokią netvarką ant stalo, taip pat būsite suprasti, personalas nevartys akių ir nereikš pasitenkinimo. Na bent jau mums niekad to neteko patirti.

Daugelyje Kroatijos miestų ir miestelių su vežimėliu pravažiuosite, tačiau kai kuriuose yra nemažai laiptų, pavyzdžiui Dubrovnike, Šibenike. Nepamirškite, kad vasaros sezonu dažnai teks laviruoti ir tarp turistų minios.

Žaidimų aikštelių rasite kiekvienam miestelyje ar net kaimelyje, dažnai yra netoliese paplūdimių. Kai kuriose aikštelėse įranga gana sena, bet dauguma aikštelių yra atnaujintos.

Kaip jau minėjau, dauguma Kroatijos paplūdimių yra akmenuoti: vienur akmenukai stambesni ir nugludinti, kitur labai smulkūs, panašūs į žvyrą, tačiau yra šiek tiek ir smėlėtų paplūdimių. Pasirūpinus reikalinga vandens avalyne ir žaislais mažiesiems, jie galės puikiai leisti laiką ir akmenuotame paplūdimyje, nebūtina ieškoti specialiai smėlėto.

Ir pabaigai...

Na tikiuosi ši informacija padėjo Jums susidaryti įspūdį apie Kroatiją ir, jei dar to nepadarėte, įtraukti į norimų aplankyti šalių sąrašą atostogoms su šeima. O jei planuojant kils klausimų, nesidrovėkite mums parašyti, galbūt galėsime patarti ar pasidalinti savo patirtimi.

Smagių ir saugių visiems kelionių!

Prenumeruok naujienlaiškį
Booking.com