This template does not exist!

Patarimai keliaujantiems į Kroatiją

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Share on linkedin
LinkedIn

Pirmą kartą Kroatijoje?

Kokie vaizdiniai prieš akis jums iškyla, kuomet išgirstate žodį Kroatija? Svaiginančio žydrumo Adrijos jūra, įspūdingi kalnai, salų gausybė ir nepakartojamo grožio paplūdimiai? Taip, jūs visiškai teisūs. Būtent tokia Kroatija yra įvairiapusiška, turinti ką pasiūlyti kiekvienam poilsiautojui.

Taigi, atsižvelgdami į žmonių užduodamus klausimus mūsų facebook’o ir instagram’o  paskyrose bei savo dar neilgą gyvenimišką patirtį čia, nutarėme  pasidalinti įžvalgomis/patarimais, ką turėtų žinoti žmogus, pirmą kartą keliaujantis į Kroatiją.

Turinys

Neužsibrėžkite apvažiuoti visos Kroatijos

Nors Kroatija iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti nedidelė šalis (pagal plotą ji netgi mažesnė už Lietuvą), tačiau neapsigaukite: ji yra labai ilga ir iš šiauriausio šalies taško pasiekti Dubrovniką jums reikės įveikti daugiau nei 700 km. Turėdami atostogų tik savaitę, geriau net nebandykite apkeliauti visos Kroatijos. Nuoširdžiai patariame apskritai pasirinkti vieną Kroatijos regioną, t.y. Istriją (Kroatijos šiaurinis pusiasalis) arba Dalmatiją (Kroatijos pietinė dalis prie jūros), ir neskubant aplankyti tame regione lankytinas vietas ir pasimėgauti jūra. 

 Jei visgi esate suplanavę kasdien lankyti vis kitą objektą, tuomet rinktinės pietinę Kroatijos dalį prie jūros ir darykite dienos išvykas. O dar geriau, jei per savo atostogas apsistosite bent dvejose skirtingose vietose. Taip nereikės važinėti didesnių atstumų, norint kažką aplankyti.

Kada keliauti?

Liepos ir rugpjūčio mėnesiai Kroatijoje yra sezono topas – turistų gausos, aukštesnių kainų ir karščio prasme. Mes rekomenduojame lankyti Kroatiją pavasarį ir rudenį. Balandžio, gegužės mėnesiais oras jau maloniai šiltas (dažniausiai), tik žinoma dar jūra ne tokia įšilusi. Rugsėjis ir spalis išvis idealu. Šilta, turistų kur kas mažiau, jūra įšilusi – tiesiog pasaka!

Na o jei gulėjimas paplūdimyje prie jūros nėra jums pirmenybė atostogaujant ir labiau domitės architektūra, parkais ir pan, galite apsvarstyti Kroatiją netgi žiemą. Temperatūra dažniausiai siekia +13-15 laipsnių, o šviečiant saulei jutiminė temperatūra dar aukštesnė. Ir svarbiausia nebus turistų minios ir paslaugų kainos bus kur kas mažesnės!

Salos

Kai kurie žmonės mano, jog salos labai egzotiškos, neišvystytos ir šiek tiek laukinės. Iš dalies yra tame tiesos. Kroatijoje yra 1246 salos, iš jų tik 48 apgyvendintos, tačiau būtų naivu tikėtis, jog jas galima paprasčiausiai apvaikščioti. Salos, tokios kaip Hvar, Brač, Korčula, Krk ir kitos, yra didelės, apgyvendintos, jose yra keliai automobiliams ir ten vyksta įprastas gyvenimas kaip ir žemyninėje dalyje. Taip pat į jas kursuoja keltai ir greitaeigiai katamaranai. Tokioms saloms pažinti reikia kelių dienų , tačiau galima rasti ir privačių turų, kurie nuplukdys jus į kelis populiariausius objektus skirtingose salose. 

Kroatai patys sako, kad gražiausi vaizdai atsiveria keliaujant jūroje jachta. Tai taip pat populiaru poilsiautojų tarpe. Internete rasite įvairių tinklapių su jachtų nuoma, su ar be kapitono. Jachtos yra pritaikytos gyvenimui, jose yra miegamos vietos, įranga gamintis maistą, tualetas ir dušas, todėl jums nereikia ieškoti apartamentų. Vakare įplaukiate į vieną iš uostų, kurių netrūksta Kroatijoje, ar tiesiog dreifuojate pakrantėje ir praleidžiate naktį. 

Jachtų dydžiai yra įvairūs: keturvietės, šešiavietės, aštuonvietės ir didesnės. Kainos priklauso nuo sezono. Pavyzdžiui, 14 metrų jachta, kurioje telpa iki 10 žmonių, liepos – rugpjūčio mėnesiais  7 dienų nuoma kainuoja apie € 3000, kitais mėnesiais ir pigiau.  Tačiau tai ne galutinė kaina. Jeigu pageidaujate kapitono, dienai jis kainuos apie € 100-€ 120. Papildomai skaičiuokite kuro išlaidas, uostų rinkliavas, kitas išlaidas. Tad  dar maždaug € 1500 drąsiai reikėtų nusimatyti. Taigi, 9 žmonėms (dešimtas kapitonas) jachta kainuoja apie €4500. Vienam žmogui apytiksliai € 500. Gana neblogai, atsižvelgiant į tai, jog jachta yra tiek transporto priemonė, tiek gyvenamoji vieta. 

Keliaujant su mažais vaikais, už papildomą mokestį jachtą galite apjuosti specialiu tinklu dėl saugumo.

kroatija patarimai vykstant i kroatija

Valiuta

Nors Kroatija yra Europos Sąjungoje, tačiau ne Euro zonoje. Nacionalinė jų valiuta – Kuna (€ 1=7,40 Kn). Geriausia visuomet turėti grynų pinigų, nes ne visur yra galimybė atsiskaityti kortele. Beje, niekur nesikeiskite keitykloje turistų zonoje, senamiestyje ir pan, nes ten kursas labai prastas. Pavyzdžiui, Splito centro ribose keityklos siūlys € 1=6.90 Kn. Jeigu keisite € 800 ir daugiau, tuomet keitykla taikys geresnį kursą, € 1 = 7.36 Kn.

Kalba

Kroatijoje beveik visur puikiai susikalbėsite angliškai, net dažnas senjoras kalba šia kalba. Taip pat dažnas kalba vokiškai, itališkai. Na, o jeigu jūs nekalbate angliškai, tačiau turite rusų kalbos žinių, tai gali jums padėti suprasti apie ką yra kalbama arba rašoma, tačiau patys kroatai tikrai nesupras, jeigu bandysite kalbėti rusiškai.

Kainos

Kaip jau užsiminėme anksčiau, sezono metu (nuo birželio antros pusės iki rugpjūčio pabaigos) kainos yra aukščiausios: apgyvendinimo, įvairių turų ir pramogų, automobilių nuomos. Paslaugų kainos ne sezono metu ir sezono dažnai skiriasi net perpus. 

Kalbant apie maisto kainas prekybos centruose – kainos panašios kaip ir Lietuvoje, kai kas net šiek  tiek brangiau. 

Papietauti konoboje (tavernoje, smuklėje) keturių asmenų šeimai reikėtų skaičiuoti maždaug apie € 50 – € 60. Na, o restorane, žinoma, dar šiek tiek daugiau.

Taksi

Taksi paslaugos Kroatijoje labai brangios, ypatingai iš oro uosto iki miesto. Tiesa, Zagrebe jos žymiai pigesnės lyginant su kitais miestais. 

Uber pavežėjimo paslauga ištįsus metus veikia Zagrebe, Splite, Dubrovnike, Zadare, Rijekoj, Puloj ir Rovinje.

Bolt pavežėjimo paslauga taip pat veikia Kroatijoje ištįsus metus Zagrebe, Splite, Dubrovnike, Rijekoje, Zadare, Puloje ir Šibenike.

Rūkymas

Nemeluosim, dėl rūkymo kultūros čia, atvykus iš Lietuvos, ištiko lengvas šokas. Lietuvoje mes pripratę, kad viešose vietose, lauko kavinėse pas mus niekas nerūko, priešingai nei čia. Nenustebkite, jei pamatysite žmones rūkant net žaidimų aikštelėse. Lauko kavinėse mums dažnai šiek tiek gadina nuotaiką prie gretimo staliuko atsisėdęs “rūkalius”, nors mes ir esame su vaikais.

Kava

Čia nerasite tokių vietų kaip kad pas mus “Vero cafe”, “Caffeine” ir pan. ir nenusipirksite didžiausios stiklinės šaltos kavos su visokiais pribombasais. Kroatijoje kava yra ritualas, kultūra. Ji skirta ne tik tam, kad tiesiog išgerti kavą dėl žvalumo ir lėkti toliau, bet ji yra priežastis susitikimams su draugais, ilgiems pokalbiams ar tiesiog maloniam laikraščio skaitymui. Tad čia yra labai daug “caffe bar”, kur tiesiog tiekiami šilti ir šalti gėrimai ir nieko daugiau. Beje, kava išties čia skani ir kainuoja apie € 1, 30, be to dažniausiai patiekiama su stikline šalto vandens.

Taip pat drąsiai galite atsinešti į kavos barą iš kepyklėlės nusipirktų gardumynų ir mėgautis jais su kava. Niekas nieko nesakys ir nelieps susipakuoti bandelių. Čia taip įprasta. 

Restoranuose ar kitose maitinimo įstaigose rūkyti yra draudžiama

kroatija kava splitas

Vanduo

Vanduo iš krano Kroatijoje yra tinkamas gerti ir saugus. Kavinėje, bare ar kur tik apsistosite – pildykitės savo gertuves nesibaimindami.

Vandens ir oro temperatūra

Kroatija yra keliose klimato zonose. Šiaurinė dalis yra kontinentinėje zonoje, kurioje būdingi vakarų ir vidurio Europos orai, – ir pietinė dalis priklauso Viduržemio jūros klimatui, kurioje vyrauja šiltesni ir saulėti orai. Vasaros sezono metu abejose klimato juostose vyrauja karšti orai, tačiau kontinentinėje dalyje kur kas dažniau sutinkamas lietus, be to flora ganėtinai žalia. Na o pietinėje dalyje, labiau vyrauja sausesni orai, lietus būna retai, ir tai dažniausiai škvalas, po kurio vėl pragiedrėja.

Gegužės mėnesį galima tikėtis karštų vasariškų orų, 22° – 28°c, birželį ir rugsėjį 25° – 30°c, liepą – rugpjūtį karščiausi orai 27° – 38°c. Spalį dar galima mėgautis iki 24° – 25° c laipsnių temperatūra. Pietinėje šalies dalyje žiemos sezono metu oro temperatūra dieną 9° – 14°c laipsnių šilumos.

Jūros vandens temperatūra irgi priklauso nuo metų laiko. Pavasarį bus šalčiau – gegužės mėnesį 17° – 20°c. Birželį 20° – 22°, liepą, rugpjūtį ir rugsėjį 22° – 25° c. Na o spalį po truputį vėsta iki 19° – 22°.

Apgyvendinimas

Su apgyvendinimu viskas gan paprasta: pačios populiariausios rezervacijų platformos – tai Booking.com ir AirBnb. Kroatijoje labiausiai paklausūs apartamentai, o viešbučių, su įvairiais maitinimo paketais, pasiūlymų kiekis šiek tiek ribotas. Viešbučių, pritaikytų šeimoms, yra nedaug, tačiau privalumas, jog jie dažniausiai įsikūrę šalia miestelio, o ne kaip Egipte ar Turkijoje, kur nieko aplink nėra.
Visgi Kroatijoje populiarus aktyvus poilsis, aplankant kelias skirtingas lokacijas. 

Daugelis mūsų klausia, ar žinome, kur galime rasti apartamentų nuomai. Turime keletą pažįstamų, kurie nuomoja jaukius apartamentus Baška Vodoje bei Breloje. Galime bet kada užklausti jų, tačiau kitų vietų tikrai nežinome. Patys  naudojame aukščiau išvardintas platformas: taip galima matyti apartamentų nuotraukas, svečių atsiliepimus bei lokaciją. Toks rezervavimo būdas pats greičiausias ir saugiausias.

Ką tikrai vertėtų pamatyti Kroatijoje?

Iš tikrųjų labai sunku išskirti pagrindines vietas, kurias privalu pamatyti lankantis Kroatijoje, nes tiek Kroatijos šiaurėje, tiek pietuose apstu kvapą gniaužiančių vietų. Na bet nepaminėti Plitvicos ežerų nacionalinio parko būtų nuodėmė. Tai tarsi Kroatijos vizitinė kortelė. Bent kartą gyvenime tikrai reikia pamatyti šį gamtos rojų su milžiniškais kriokliais ir permatomu ežerų vandeniu. Keliaujant su mažais vaikais, rekomenduojame parke naudoti nešioklę. Su vežimėliu būtų problematiška, dažnai tektų panešti ir laviruoti tarp turistų minios.

Dubrovnikas – Adrijos jūros perlas, kuris dažnai nepalieka abejingų. Miestas tvirtovė, juosiamas storo mūro gynybinės sienos, vienas iš įspūdingiausių Kroatijoje. Laipteliai, siauromis gatvelėmis vedantys aukštyn ar žemyn, vieni stačiausių. Ypač Dubrovnikas išgarsėjo dėl jame filmuoto serialo “Games of Thrones”. Tikrai vertas apsilankymo nors kartą, tačiau labiausiai galėsite šiuo miestu-tvirtove pasimėgauti ne sezono metu.

Dar norėčiau paminėti vieną vietą, kurią patariame aplankyti keliaujant po Kroatiją, tai – Biokovo nacionalinis parkas. Pasimėgauti Adrijos jūros, salų, Dalmatijos pakrantės užburiančiais vaizdais iš 1762 m aukščio, argi ne nuostabu? Juo labiau, jog į pačią viršūnę galite užvažiuoti automobiliu.

Na ir kaip gi be Splito. Antras pagal dydį Kroatijos miestas prie jūros, kuriame šiuo metu mes gyvename.  Pasaulyje nėra jokio kito miesto, pastatyto buvusiuose Romėnų rūmuose. Diokletiano rūmai dabar tapo dalimi Splito senamiesčio, kuriame įsikūrė restoranai, parduotuvės, kavinės, o rūmų teritorija apima net 4 hektarus. Kiekvieną kartą vaikščiodami po senamiestį vis dar negalime atsižavėti juo.

Daugiau patarimų, kaip išsirinkti lokaciją atostogoms Kroatijoje, rasite ČIA.

Ko nepamiršti įsidėti į lagaminą?

Turbūt jau ne kartą teko girdėti, jog Kroatijoje daugiausia paplūdimiai yra akmenuoti ir uolėti. Tad vandens batai jums tikrai nepamaišys.  

Jei turite akvalangą su vamzdeliu – būtinai įsimeskite į lagaminą. Tikrai norėsis pasidairyti žydrame Adrijos jūros vandenyje.

Akiniai nuo saulės, kepurė ar skrybėlė, apsauginis kremas nuo saulės ir patogi avalynė – turbūt net nereikia sakyti, jog privalomi daiktai vykstant atostogauti, kur saulė labai kaitri.  

Ar Kroatija tinkama keliauti su mažais vaikais?

Pasirinkę Kroatiją savo atostogoms su vaikais tikrai nesuklysite – tiek su kudikiais, tiek su ūgtelėjusiais vaikais. Šioje šalyje vaikai labai mylimi: vietiniai jiems šypsosi ir kalbina. Be to, viskas čia yra: puikus oras, gamta, jūra, parkai,  švieži vaisiai ir daržovės ir, žinoma, gellato.

Tačiau prakalbus apie patogumus vaikams, turiu šiek tiek nuvilti: labai retai, kur kavinėje/konoboje rasite vystymo stalą ir maitinimo kėdutę.  Pakeisti sauskelnes kuo puikiausiai galite vežimėlyje ar kažkur ant suolelio, kreivų žvilgsnių tikrai nesulauksite. Taip pat kuomet jūsų vaikas padarys kavinėje šiokią tokią netvarką ant stalo, taip pat būsite suprasti, personalas nevartys akių ir nereikš pasitenkinimo. Na bent jau mums niekad to neteko patirti.

Daugelyje Kroatijos miestų ir miestelių su vežimėliu pravažiuosite, tačiau kai kuriuose yra nemažai laiptų, pavyzdžiui Dubrovnike, Šibenike. Nepamirškite, kad vasaros sezonu dažnai teks laviruoti ir tarp turistų minios.

Žaidimų aikštelių rasite kiekvienam miestelyje ar net kaimelyje, dažnai yra netoliese paplūdimių. Kai kuriose aikštelėse įranga gana sena, bet dauguma aikštelių yra atnaujintos.

Kaip jau minėjau, dauguma Kroatijos paplūdimių yra akmenuoti: vienur akmenukai stambesni ir nugludinti, kitur labai smulkūs, panašūs į žvyrą, tačiau yra šiek tiek ir smėlėtų paplūdimių. Pasirūpinus reikalinga vandens avalyne ir žaislais mažiesiems, jie galės puikiai leisti laiką ir akmenuotame paplūdimyje, nebūtina ieškoti specialiai smėlėto.

Ir pabaigai...

Na tikiuosi ši informacija padėjo Jums susidaryti įspūdį apie Kroatiją ir, jei dar to nepadarėte, įtraukti į norimų aplankyti šalių sąrašą atostogoms su šeima. O jei planuojant kils klausimų, nesidrovėkite mums parašyti, galbūt galėsime patarti ar pasidalinti savo patirtimi.

Smagių ir saugių visiems kelionių!

Prenumeruok naujienlaiškį