Splitas

Splitas - mūsų namai

Splitas – antras pagal dydį Kroatijos miestas ir, be abejonės, vienas unikaliausių savo istorija. Tai Dalmatijos regiono centras.

  

Pasaulyje nėra jokio kito miesto, pastatyto buvusiuose Romėnų rūmuose. Juos IV amžiuje pastatė imperatorius Diokletianas. Šie rūmai laikomi vienais įspūdingiausių bei vienais geriausiai išsilaikiusių romėnų rūmų visame pasaulyje.

Atskrendi/atvažiuoji į Splitą?

Įsigyk planą-gidą apie lankytinas vietas ne tik pačiame Splite, bet ir jo regione bei salose, ir išvenk atostogų planavimo rūpesčių!

Lankytinos vietos Splite

Diokletiano rūmai

Pastarieji dabar tapo dalimi Splito senamiesčio, kuriame įsikūrė restoranai, parduotuvės, kavinės, o rūmų teritorija apima net 4 hektarus.

Beje, sukluskite serialo “Games of Thrones” gerbėjai, šiuose rūmuose buvo taip pat nufilmuota keletas serialo epizodų. 

Tai lyg miestas – mieste. Geriausias būdas pažinti Splito senamiestį, tiesiog pasiklysti siaurų gatvelių ir praėjimų labirinte, ir netikėtai atrasti įspūdingus objektus.

Peristil aikštė

Pagrindinė senamiesčio aikštė, šalia katedros, apjuosta granito kolonomis.

Aikštė yra priešais Švento Dominyko katedrą, o jos varpinės bokštas – Splito simbolis, į kurį galite pasikelti ir apžiūrėti rūmų likučius iš viršaus (įėjimas mokamas, apie 3 eur), pasigrožėti miesto panorama bei Adrijos jūros supančių kalnų peizažais.

Beje, aplink aikštę, ant laiptų, yra daugybė pagalvėlių ant kurių galima prisėsti ir užsisakyti gėrimų, o vakarais mėgautis gyva muzika.

Iš šios aikštės laiptais nusileisite žemyn į Diokletiano rūmų rūsius, kuriuose įsikūrę suvenyrų prekeiviai.

Marjan kalva

Nuo kalvos viršūnės atsiveria nuostabus Splito pusiasalio grožis. Norint tai pamatyti, teks įveikti tikrai nemažai laiptelių. Pusiaukėleje į pačią viršūnę yra apšvalgos aikštelė ir restoranas “Vidilica” su vaizdu. O viršūnėje esanti apžvalgos aikštelė vadinama “Telegrin”. Ją pasieksite neskubėdami, su sustojimais, maždaug per 45 min.

Riva ir prieplauka

Splito promenada, vadinama Riva, – vieta, kur verda gyvenimas. Čia gausu restoranų ir kavos barų. Vietiniai ne sezono metu susitinka čia su draugais ir valandų valandas gurkšnoja kavą plepėdami. 

Prieplauka – gražiai sutvarkyta krantinė su suoliukais ir kavinėmis, barais. Vasarą dažnai čia ateiname pasigrožėti prabangiomis jachtomis. 

Sustipan

Itin žalias pušų prieglobstyje esantis parkelis, kuriame tvyro ypatinga atmosfera. Čia rasite buvusio benediktinų vienuolyno, pastatyto 1068 m, liekanas. Kadaise čia buvo pirmosios Splito kapinės.  Iš rytinės Sustipano dalies atsiveria nuostabūs vaizdai, o nuo uolių aukščio virš kurių yra parkas, net akys raibsta. 

PASTABA: Jei mėgstate pažinti miestą su gido pagalba, galite užsisakyti turą anglų kalba. Lietuviu gidų Splite, deja, nėra. 

Kodėl verta rinktis Splitą?

Splitas yra įsikūręs puikioje geografinėje vietoje ir turi ką pasiūlyti kiekvienam poilsiautojui. Istorinis senamiestis su siauromis ir jaukiomis gatvelėmis nepaliks abejingų. Miesto ribose yra net keletas paplūdimių, kurie pasiekiami pėstute. Aplink Splitą yra salos Brač, Hvar, Korčula, Vis ir kitos, kurios pasiekiamos keltais ar greitaeigiais katmaranais. Šiek tiek toliau nuo Splito yra miesteliai Trogir, Omiš, Brela ir lietuvių taip mėgstamą Makarska, kuriuos nesunkiai pasieksite automobiliu.

Visai šalia Splito (13 km atstumu) yra Klis tvirtovė, kurioje buvo filmuojamas serialas “Games of Thrones”. Įėjimas į tvirtovę suaugusiam 60 kn (8 eur), vaikui 20 kn (2,7 eur). 

klis splitas kroatija

Paplūdimiai

Bačvice

Smėlėtas paplūdimys Splito apylinkėse, esantis tik 10 min. pėstute nuo Rivos, galime sakyti miesto centre.

Ilga negili krantinė, ideali mažiems vaikams turkštis vandenyje. Reikia paminėti, kad smėlis ant kranto ne toks kaip Baltijos jūros, o tamsus ir, deja, dažnai nešvarus. Taip pat, sezono metu jame lankosi daug turistų, todėl gali tekti pasisprausti ir atsigulti šalia kitų poilsiautojų..

Einant betonine krantine, kur gausu barų ir restoranų, yra ir kitų paplūdimių, tačiau jie akmenuoti, bet jūros vanduo skaidresnis.

Šis paplūdimys taip pat įdomus tuo, kad jame žaidžiamas piciginis, žaidimas išrastas būtent Kroatijoje, būtent Splite ir būtent šiame paplūdimyje.

kroatija splitas bacvice papludimys
Bačvice

Firule

Labai nedidelis smėlėto kranto paplūdimys, esantis greta Bačvices paplūdimio. Smėlio pakrantė nedidelė, tačiau pats smėlis švaresnis. Itin populiarus tarp vietinių mamų, tad reiktų išsiruošti anksčiau, kad rasti laisvą vietelę.

Kasjuni

Mūsų nuomone pats gražiausias paplūdimys Splite. Toliau nuo centro 3.5 km nutolęs nuostabaus grožio akmenuotas paplūdimys, nuo kurio atsiveria graži Marjan parko panorama, o vakare galima pasigrožėti romantiškais saulėlydžiais.

Norint į jį patekti galima eiti pėstute, galima važiuoti ir autobusu nr. 12 nuo Rivos, galima ir Uber’iu.

Šiame paplūdimyje, kaip ir daugelyje kitų Splite, veikia baras, tačiau iš visų esamų paplūdimio barų šis yra pats brangiausias, todėl prieš vykdami į jį rekomenduotina gėrimus ir maistą įsidėti, jeigu nenorite išlaidauti. Orientacinės kainos: alus 40 HRK ~ €5.5, o gultas 150 HRK ~ €20

Šis paplūdimys yra unikalus tuom, kad į jį be jokio vargo galima įvažiuoti ir su automobiliu. Kitoje paplūdimio pusėje yra speciali maudynių vieta ir keturkojams augintiniams.

kroatija splitas kasjuni papludimys
Kasjuni

Žnjan

Didžiausias iš visų paplūdimių esančių Splite. Akmenuotas, gan toliau nuo miesto centro nutolęs paplūdimys patogus privažiuoti ir prisiparkuoti su automobiliu, taip pat galima jį pasiekti 8 numerio autobusu.
Paplūdimyje yra nemažai pramogų vaikams, tačiau pati pakrantė vietomis ganėtinai gili, todėl su vaikais reiktų ieškoti seklesnių vietų.
Vienintelis paplūdimys Split, kuriame rasite vandens pramogų, tokių kaip parašiutai, vandens motociklai ir kita.
kroatija splitas
Žnjan

Kaip atvykti į Splitą iš oro uosto?

Splito oro uostas nuo miesto nutolęs 24 km. Tad kelionė automobiliu trunka apie 30 min.
 
Autobusu. Pigiausias variantas  važiuoti su vietiniu Promet Split autobusu Nr. 37, kuris stoja stotelėje priešais oro uostą, pagrindiniame kelyje. Bilieto kaina 17 kn (2,30eur). Jį galėsite įsigyti pas vairuotoją, mokėdami grynais. Turėkit omenyje, kad autobusas važiuos pro įvairias gyvenvietes, dažnai stos ir kelionė truks apie 60 min. Autobuso tvarkaraštį galite pasižiūrėti ČIA

Croatia Airlines autobusu. Tai maršrutinis autobusas, kurio tvarkaraštis suderintas su Kroatijos avialinijos skrydžiais, bet su juo vykti gali visi norintys. Bilieto kaina yra 30 kn (4 eur), kurį galėsite įsigyti pas vairuotoją mokėdami grynaisiais arba iš anksto nusipirkti internetu. Autobuso galutinis taškas Splito autobusų stotis, bet galimi trumpi sustojimai pakeliui esant pageidavimui. Kelionės trukmė apie 35 min. Patikrinti maršruto tvarkaraštį ir įsigyti bilietus internetu galite  ČIA

Uber arba Bolt. Daugeliui žinomi pavežėjų kompanijos. Abiejų kompanijų kainos labai panašios. Kaina paprastai fiksuota siekia 200-220 kn (27-30eur). 

Taksi. Brangiausias variantas pasiekti miestą iš oro uosto. Taksistai jus jau pasitiks iškart atsiėmus bagažą. Kelionės kaina mažiausiai jums kainuos 300 kn (40 kn). Jei naudositės taksi paslaugomis, įsitikinkite, kad tai registruotas taksi (su geltonu ženklu virš stogo ir skaitliuku). Na o jei pasitaikys neregistruotas, tada būtinai prieš kelionę sutarkite kainą. 

Automobilio nuoma. Jeigu svarstote nuomotis automobilį,  tai galite pasinaudoti žemiau esančiomis nuorodomis į DISCOVER CARS. Kol kas šis tarpininkas mūsų bandymais siūlė mažesnes kainas nei kiti. Paspaudę ir užsisakę per šias nuorodas paremsite ir mūsų puslapį.

Pramogos Splite

Įvairiausi stendai mieste neleis sumeluoti, jog populiariausia pramoga Splite – grupinė dienos išvyka greitaeigiu kateriu ar laivu. Pats populiariausias turas iš Splito – Blue cave turas , kurio metu aplankote žydra spalva švytinti urvą Biševo saloje. Reginys tiesiog magiškas.

P.S. Labai rekomenduoju paskaityti mano straipsnį apie šį turą prieš jį užsisakant. 

Kitas populiarus turas – Blue lagoon turas, kurio metu aplankote nepaprastai skaidraus vandens ir žydros spalvos įlanką prie Drvenik salos krantų. Šis turas su kateriu paprastai užima mažiau laiko, nei plaukimas iki Mėlyno urvo Biševo saloje ir yra pigesnis. 

Atostogaujant Splito apylinkėse, rekomenduoju aplankyti Krka nacionalinį parką, kuriame Krka upės vanduo teka įvairiomis kaskadomis, vietomis sudarydamas nemažus krioklius.

Jei esate be automobilio, užsisakykite ekskursiją iš Splito, kurios metu aplankysite ne tik Krką parką, bet ir grįžtant stabtelėsite nepaprastai žaviame pakrantės miestelyje – Primošten. 

Prenumeruok naujienlaiškį