Šibenikas

Facebook
WhatsApp
Pinterest
Email
LinkedIn

kroatiškiausias dalmatijos miestas

Šibenikas – trečias pagal dydį Dalmatijos miestas, skirtingai nei kiti Dalmatijos regiono miestai, buvo įkurtas pačių kroatų.  Kroatai apsigyveno šiame mieste jau VII amžiuje. Šibenikas kitaip dar vadinamas akmens miestu, nes jis buvo pastatytas ant akmenuotos krantinės ir iš akmenų: visi pastatai, laiptai, senamiesčio grindinys yra iš akmens, bet tiesą pasakius nelabai suprantame, kodėl būtent apie šį miestą kalbant tai pabrėžiama, nes mūsų akimis visi Kroatijos pakrantės miestai ir miesteliai daugiau ar mažiau iš akmens.

 

Miestas įsikūręs kalno papėdėje ir apsuptas net keturių tvirtovių, kurios buvo skirtos apsaugoti miestą visais amžiais.  Senamiesčio architektūra žavus nuo viduramžių pastatų su spalvotomis langinėmis iki Venecijos įkvėpto eksterjero. Kaip ir daugelis Kroatijos miestų, Šibenikas turtingas savo istorija, žaviu senamiesčiu, kuris tarsi labirintas, pakrante prie jūros ir įspūdingu skaičiumi bažnyčių (senamiestyje jų skaičiuojama net 14). Na ir žinoma, kaip gi be svarbaus fakto, jog šiame mieste taip pat buvo filmuojamas serialas „Games of Thrones“.

Lankytinos vietos Šibenike

Šv. Jokūbo katedra (St. James Cathedral)

Svarbiausias Renesanso epochos statinys visoje Kroatijoje. Katedra unikali tuo, jog ji buvo pastatyta vien tik iš akmens įskaitant net ir katedros kupolą. Iš tikrųjų, šaltiniai teigia, jog ši katedra vienintelė visoje Europoje pastatyta vien iš akmens. Ją pastatyti užtruko apie 100 m. Ji tikrai atrodo labai didinga. Katedros sienas puošia akmeniniai vyrų, moterų ir vaikų veidai bei figūros. 2000 m. katedra buvo įtrauktą į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Patekimas į katedros vidų mokamas – apie 2 eur.

šibenikas kroatija sibenik katedra

Šv. Mykolo tvirtovė (St. Michael Fortress)

Populiariausia ir greičiausiai pasiekiama tvirtovė iš senamiesčio tarp lankytinų objektų Šibenike, pastatyta ant 60 metrų aukščio kalvos, o jos paskirtis buvo užtikrinti kelio į Šibeniko įlanką saugumą ir gynybą. Seniausios sudedamosios tvirtovės dalys siekia dar 13 amžių. Šioje tvirtovėje vyksta koncertai ir įvairūs pasirodymai. Pasiekę Šv. Mykolo tvirtovės viršų galėsite pasigrožėti kvapą gniaužiančiais senamiesčio iržinoma Adrijos jūros bei Šibeniko įlankos vaizdais.

Įėjimas į tvirtovę yra mokamas – apie 8 eur žmogui. Perkant kombinuotą bilietą, su tuo pačiu bilietu galite patekti ir į Barono tvirtovę. Tikslias kainas pagal sezoną rasite ČIA. 

Šv. Jono tvirtovė (St. John’s Fortress)

Aukščiausiai esanti tvirtovė, iškilusi net 115 metrų aukštyje virš Šibeniko senamiesčio. Tvirtovė savo forma primena žvaigždę, o be to, čia buvo filmuojamos ir visame pasaulyje populiaraus serialo „Game of Thrones“ serijos. Į tvirtovės vidų patekti negalima, nes vyksta renovacija (iki 2021 m.), tačiau dėl atsiveriančios panoramos nuo kalvos, tikrai verta bent užlipti ant kalvos. 

Šv. Nikolajaus tvirtovė (St. Nicholas' Fortress)

Unikaliausia tvirtovė iš visų minėtų dėl savo lokacijos, nes ji įsikūrusi mažoje salelėje. Jos paskirtis – apsaugoti miestą nuo galimo puolimo iš jūros. Ši tvirtovė puikiai prižiūrėta ir yra laikoma vienu iš svarbiausių jūrinių paminklų visoje Adrijos jūros pakrantėje.

Beje, ji taip pat įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Nors anksčiau patekti į tvirtovę buvo galima keliaujant sausuma, t.y. nutiestu mediniu taku į salelę, tačiau dabar į tvirtovės vidų galima patekti tik plaukiant laivu su ekskursija iš Šibeniko uosto. Tokio turo kaina apytiksliai 17,5 eur.

Šv. Barono tvirtovė (Barone Fortress)

Pastatyta 1646 m. ir 2016 m. renovuota tvirtovė, kuri yra antra pagal aukštį iš visų keturių tvirtovių. Nors pastatyta skubotai, tvirtovė buvo sukurta pagal šiuolaikinę karinę architektūrą. Žvaigždės pavidalu ji tvirtai stovėjo sunkiosios artilerijos atakose.

Pagal šiuolaikinius standartus šiai dienai Barono tvirtovė yra viena iš labiausiai įrengtų turistinių vietų Šibenike, kurioje yra technologiškai pažengęs muziejus, kavinės, vaikų žaidimo aikštelė.

Įėjimo kaina – 5,5 eur. Tikslias kainas pagal sezoną rasite ČIA. 

Viduramžių vienuolyno sodas (Lawrence Monastery)

Pakeliui į Šv. Mykolo tvirtovę, nepraeikite pro nedidelį, žavingą ir jaukų vienuolyno sodelį, kuriame galite atsigerti kavos ir šiek tiek atsipūsti nuo miesto šurmulio.

Ką pamatyti aplink Šibeniką?

Jei neturite galimybės aplankyti Kroatijos įžymiojo parko „Plitvica“, tuomet nepraleiskite progos apsilankyti Krka nacionaliniame parke, kuris nutolęs nuo Šibeniko tik 16 km. Gražiausia Kroatijos upe vadinama Krka, kurios žemupyje ir vidurupyje yra net septynios grupės įspūdingų krioklių. Skirtingai nei Plitvicoje, čia buvo galima maudytis prie didžiojo krioklio, tačiau saugant gamtą, nuo 2021 m. tai bus draudžiama.

Visai netoliese Šibeniko yra Akvaparkas Dalmatia (Solaris). Beveik 8000 kv. Metrų  ploto teminis parkas su atrakcionais po atviru dangumi. Vaikams ten tikrai yra tikrai ką veikti, sakyčiau tinkamiausias vaikams iki 12 metų, na o suaugusiems ten vandens atrakcijų nelabai yra. Kas šiek tiek liūdina, tai jog šiame akvaparke vanduo baseinuose nėra šildomas. Mes lankėmės parke rugsėjo mėnesį, tai mums vanduo buvo tikrai per šaltas. Daugiau informacijos apie parką rasite ČIA.

Dalmatijos Etno kaimas (Dalmatian Ethno Village) autentiškoje aplinkoje įsikūręs gyvas muziejus su restoranu, tiekiančiu tradicinį kroatišką šviežią maistą. Ten tvyranti atmosfera, suteikianti galimybę pamatyti ir pajausti, kaip kroatai gyveno senovėje, išties nepalieka abejingų. Daugiau informacijos apie šią vietą ČIA.

Paplūdimiai

Miesto ribose yra vos vienas paplūdimys, o norint pasiekti kitus – teks pasinaudoti transportu.

Banj

Nedidelis smulkių akmenukų paplūdimys, vienintelis, kurį galite pasiekti pėstute nuo centro (apie 20 min kelio). Iš paplūdimio atsiveria nuostabus vaizdas į visa Šibeniko miestą. Kadangi šis paplūdimys yra mieste, aplink gausu restoranų, kavinių, pramogų. Sezono įkarštyje neišvengiamai čia sutiksite didelias poilsiautojų minias.

Solaris

Tai viešbučių, poilsio namelių, vandens parko ir įvairių pramogų komplekso teritorijoje esantis smulkių akmenukų/smėlėtas 4 km ilgio paplūdimys, kuriame kiekvienas gali rasti sau patinkančią erdvę – triukšmingesnę ar šiek tiek ramesnę. Norint patekti į komplekso teritoriją, nereikės mokėti, tačiau parkingas bus mokamas. 

Sv. Nikola

Žvyruotas paplūdimys, labiau galima sakyti laukinis su daugybe pušų aplink. Čia nėra jokių maitinimo įstaigų, barų aplink, netoliese yra vaikų žaidimo aikštelė. Sakyčiau, niekuo neypatingas paplūdimys. Iš šio paplūdimio galima matyti Šv. Nikolajaus tvirtovę, kuri yra mažoje salelėje.

Prenumeruok naujienlaiškį