Zadaras

Šiaurės Dalmatijos miestas

Zadaras – miestas pietinėje Kroatijoje, šiaurinės Dalmatijos regione. Šio miesto istorija siekia net IX a. pr. Kr. ir yra laikomas seniausiu nuolat apgyvendintu miestu Kroatijoje. I a. pr. Kr. Zadarą valdė romėnai. Būtent jų valdymo laikotarpiu buvo pastatyta pagrindinė miesto aikštė – Forumas, kuris išlikęs iki šių dienų.  

 

Daugybę kartų Zadaras buvo sugriautas ir vėl atstatytas. Tai miestas, kuriame dažnai susiduria niūri praeitis ir daug žadanti ateitis. Jei ieškote senovės derinio su modernia ir tikrai malonia atmosfera, Zadaras turi atsirasti jūsų lankytinų vietų sąraše. Šis miestas pateikia visapusišką įvairovę: įspūdingą istoriją, dviejų amžių senumo architektūrą, modernias pramogas turistams bei puikų susisiekimą su gretimomis salomis. 

Atskrendi/atvažiuoji į Zadarą?

Įsigyk planą-gidą apie lankytinas vietas ne tik pačiame Zadare, bet ir jo regione bei salose, ir išvenk atostogų planavimo rūpesčių!

Lankytinos vietos Zadare

Forumas

Tai vieta, kurios negalite praleisti būdami Zadare. Romos imperijos laikus menantys išlikę forumo griuvėsiai miesto centre. Forumą įkūrė imperatorius Augustas I – III a.  Besidomintiems istorija, vertėtų pasinaudoti gido paslaugomis ir sužinoti visas istorines detales apie šį forumą.

Šv. Donato bažnyčia

IX a. pastatyta ir išlikusi nepakitusi iki šiol, šalia romėnų forumo. Laikui bėgant, išskirtinė bažnyčios bizantinė architektūra tapo Zadaro miesto pasididžiavimu. Šiomis dienomis bažnyčia yra renesanso muzikos pasirodymų vieta, kurios 27 metrų aukščio sienos puikiai išpildo garsą. Pastatų ansamblį papildo ir bažnyčios varpinės bokštas, beje į kurį galima užkoptį už nedidelį mokestį.

zadar zadaras kroatija
Forumas ir Šv. Donato bažnyčia

Narodni Trg

Arba kitaip pagrindinė miesto aikštė, beveik iš visų pusių apsupta pastatų ir kavinių. Puiki vieta prisėsti šaltam gėrimui ar pietums ir stebėti gyvenimą Zadare.

zadar zadaras kroatija
Narodni Trg

Zadaro katedra

XII a. šventykla skirta Šv. Anastazijai, kuri yra didžiausia bažnyčia visame Dalmatijos regione. Bažnyčia įdomi tuo, jog jos architektūroje persipina du stiliai – romaninis ir gotikinis.

zadaras zadar kroatija katedra
Zadaro katedra

Trg Pet Bunara

Peto Bunaro aikštė dar vienas istorinis objektas ir Zadaro simbolis. Aikštėje 5 šuliniai pastatyti dar XVI a., kad miestui būtų tiekiamas geriamas vanduo. Šuliniai šiek tiek įspūdingiau atrodo sutemus, kuomet jie yra apšviesti iš apačios.

zadar zadaras kroatija
Trg Pet Bunara

Jūros vargonai

Žymiausias Zadaro turistų traukos objektas. Einant plačia promenada palei jūrą, jos pabaigoje po plačiais laiptais slepiasi muzikos instrumentas – jūros vargonai (Morske orgulje), į kuriuos atsimušančios bangos sukuria gana harmoningą muziką. Beje, čia puiki vieta stebėti saulėlydį.

zadar zadaras kroatija
Jūros vargonai

Pasveikinimas saulei

Šalia jūros vargonų yra kita, labai moderni instaliacija.  Tai apskritimas, sudėliotas stiklo plokščių, po kuriomis sudėtos saulės baterijos. Vakare nusileidus saulei prasideda tikras šviesų šou. Per dieną, kol šviečia saulė, baterijos prikaupia pakankamai elektros energijos, kad šis šviesų šou galėtų džiuginti praeivius visą naktį.

zadar zadaras kroatija
Pasveikinimas Saulei

Šiaurės Dalmatijos regiono gidas

Jeigu planuoji praleisti šiek tiek daugiau laiko šiame regione, rekomenduoju įsigyti gidą, kuriame rasi labai daug informacijos apie lankytinus objektus, salas, parkus, restoranus. 

Ką pamatyti aplink Zadarą?

38 km nuo Zadaro yra nuostabusis Zarmanja upės kanjonas, nuo kurio atsiveria įkvėpianti panorama. Prie jo buvo filmuojamas vesternas “Vinetu” pagal Karlo Majaus novelę – trilogiją. Pačios upės sistema yra 70 km ilgio ir pilna krioklių. Rekomenduojami baidarių turai, kad pamatyti visą parko grožį. Tikslią vietą rasite paspaudę ČIA. 

zadaras kroatija zrmanja
Zarmanja upės kanjonas

Aplink Zadarą yra nemažai salų, tokios kaip Ugljan, Pašman, Pag ir daug kitų, jos taip pat populiarios turistų tarpe, tačiau vienos gražesnių yra Kornati ir Dugi salos. Kornati sala, dar gerai žinoma kaip Kornati nacionalinis parkas, yra beveik neapgyvendinta, joje nėra išvystytų kelių ir visas susisiekimas aplink ją vyksta vandeniu, tačiau joje galima rasti apartamentų nuomai. Pats parkas yra salų sistema, kūrią sudaro 89 salos.

Dugi sala labiau išvystyta, galima apvažiuoti automobiliu, o joje yra Telaščica nacionalinis parkas, kuriame galima pamatyti pačias didžiausias uolas Kroatijoje, kurių aukštis siekia iki 161 m. virš jūros lygio, o saloje yra susiformavęs ežeras.

Norint aplankyti šiuos abu gamtos stebuklus, reikėtų skirti bent keleta dienų kiekviename iš parkų, tačiau taupant laiką galimi individualūs organizuoti visos dienos turai, kurie leis jums pasidžiaugti šiais parkais visapusiškai.

Paplūdimiai

Miesto ribose yra vos keletas paplūdimių, o norint pasimėgauti vaizdingesniais, teks vykti už miesto arba keltis į salas.

Kolovare

Daugiausiai lankomas turistų ir vietinių miesto paplūdimys. Krantas akmenuotas, tačiau yra ir betoninių takų, taip pat galimybė pasislėpti pušų pavėsyje nuo kaitrios saulės.  Dėl itin švaraus jūros vandens, paplūdimys turi Mėlynąją vėliavą bei teikia visas paslaugas komfortiškam poilsiui: skėčius, gultus, dušus, persirengimo kabinas, vandens pramogas.

zadar zadaras kroatija papludimys
Kolovare

Kraljičina

Vienas įspūdingiausių Kroatijos paplūdimių, esantis Nin miestelyje (nuo Zadaro 17 km). Šis paplūdimys yra lagūnoje, 3km ilgio ir smėlėtas – tikras rojus vaikams, mėgstantiems statyti smėlio pilis. Kitas išskirtinis šio paplūdimio akcentas – peloidai, kitaip tariant sveikas purvas. Jį galima rasti itin sekliose lagūnos vietose. Tad nepraleiskite progos pasimėgauti nemokamomis purvo voniomis!

zadaras zadar kroatija nin papludimys
Kraljičina

Sakarun

Dar vienas smėlėtas nuostabus paplūdimys, esantis Dugi Otok salos šiaurėje (su katamaranu persikelti trunka apie 1 val 10 min į vieną pusę). Paplūdimys yra gražioje įlankoje, kuriame vyrauja ganėtinai baltas smėlis ir seklus krantas, tinkamas mažiems vaikams.  Ne kartą teko girdėti, jog šiame paplūdimyje nepaprastai žydras ir skaidrus jūros vanduo.

zadaras zadar kroatija sakarun papludimys
Sakarun

Duboka Draga

Ypatingai gražus akmenuotas/uolėtas paplūdimys mažoje įlankoje Vrsi gyvenvietėje, Šis paplūdimys suteikia poilsiautojams nepakartojamą vaizdą į Velebito kalnus. Beje, čia nerasite jokios infrastruktūros būdingos viešiems paplūdimiams, tad nepamirškite pasiimti reikalingų daiktų. 

kroatija zadar zadaras papludimys
Duboka Draga

Dražica

Smulkių akmenukų paplūdimys Biograd miestelyje (30 km nuo Zadaro), siūlantis daug paslaugų ir vandens pramogų, yra visi patogumai, suteikiantys galimybe mėgautis diena prie jūros. Krantas seklus ir yra galimybė pasislėpti nuo kaitrios saulės šalia esančiame pušyne, tad puikiai tinkantis šeimoms su mažais vaikais.

zadar zadaras kroatija papludimys
Dražica

Zrče Beach

Tai Pag saloje esantis paplūdimys, kuris žymus vakarėlių gausa. Šis paplūdimys dar vadinamas rytų Europos Ibiza, į kurį važiuoja linksmintis jaunimas iš visos Europos, o muziką groją geriausi DJ’ai iš viso pasaulio. Vasaros sezono metu aplinkiniai miesteliai šioje saloje yra triukšmingesni lyginant su kitais miesteliais Kroatijoje, o ypač naktį, kada prasideda visos linksmybės. Nerekomenduojama vykti tiems, kurie nori ramiai pailsėti.

zadaras zadar kroatija pag papludimys
Zrče vakarėlių vieta

Apgyvendinimas

Jeigu atostogu metu planuojate būti be automobilio, tai ko gero geriausia būtų apsistoti pačiame Zadare, ir turbūt nėra skirtumo kokioje vietoje, mat miestas nėra labai didelis, todėl miesto viešuoju transportu, ar Uber ir Bolt pavežėjais, nesunkiai nusigausite į bet kurį miesto tašką, įskaitant ir Zadaro oro uostą. Iš Zadaro be problemų nuvažiuosite autobusu ar nuplauksite į aukščiau išvardintas vietoves, o jeigu planuojate turėti automobilį, (nuomotis ar važiuoti iš Lietuvos), tuomet galima apsigyventi ir aplinkiniuose miesteliuose prie jūros: Bibinje, Sukošan, Diklo ar net kur toliau, kad ir į Biograd Na Moru.

Jeigu apsistotumėte vienoje iš aplinkinių salų būtumėte apriboti ir prarastumėte laiką persikelinėdami, bet jeigu tai trumpalaikė 1-2 naktų nakvynė, tai tikrai verta būtu svarstyti tokį kombinuotą apsistojimą, jeigu tyrinėsite Dugi, Kornati ar kitas salas. Pavydžiui, Pag saloje yra Zrče paplūdimys, kuris yra populiarus tarp jaunimo, ir vasaros metu nemažai jo važiuoja ten pašėlti, todėl tikslingiau būtu apsitoti dienai ar dvi ten ir persikelti į kitą vietą.

Kur ieškoti apgyvendinimo? Nėra ko išradinėti, einate į Booking.com arba AirBnB ir ieškote, tai saugiausi ir patikimiausi būdai ieškoti apgyvendinimo. Kroatija yra labai populiari paskutiniais metais, todėl vietos apsigyventi ieškokite jau dabar.

Transportas

Iš ir Į Zadaro oro uostą

Nuo Zadaro oro uosto iki miesto centro tik 13 km, todėl nesunkiai nuvažiuosite tiek su autobusu tiek išsikvietę Uber ar Bolt pavežėją. Autobuso kaina €3.5 – 25 KUN vienam asmeniui, jo tvarkaraštį galite rasti ČIA

Naudodamiesi Uber ar Bolt sumokėsite apytiskliai €10 – €12, su kuriais nuvažiuosite praktiškai į reikiamą tašką mieste, kas yra tikrai racionalesnis sprendimas, jeigu keliaujate kompanijoje arba su vaikais.

Venkite asmenų, kurie siūlo oro uoste jus pavežti, jie kaip ir daugelyje šalių, išvilios daugiau nei rinktumėtės aukščiau išvardintas alternatyvas.

Autobusas

Iš Zadaro autobusų stoties nesunkiai pasieksite aplinkinius miestelius ir vietoves ar net nuvažiuosite į kitus miestus. Autobusų tvarkaraščius ir kita informaciją susijusią su autobusais rasite ČIA

Automobilis

Zadare, kaip ir daugelyje vietų Kroatijoje, automobilis yra privalumas, tačiau gerai sudėliojus savo kelionės planus tikrai nebūtinas. Žinoma, automobiliu galėsite leistis į tolimesnes keliones aplink Zadarą ar net į kitus miestus. Su juo galite apvažiuoti daugiau objektų ir nesirūpinti kada išvažiuoti. Jeigu ieškote apartamentų nuomai, pasirūpinkite, jog apartamentai tūrėtų parkavimosi galimybę ar bent netoli gyvenamosios vietos. Pačiame Zadare parkavimo kainos ganėtinai nedidelės palyginus su kitomis populiariomis vietovėmis Kroatijoje, brangiausia valandos kaina miesto centre sieka 12KUN (~€1.60). Nuorodoje rasite oficialias Zadaro kainas, kartu su parkavimo laikais, skirtingose miesto zonose https://oil.hr/en/parking-zadar.

Liepos – rugpjūčio mėnesiais Kroatijoje automobilių srautas gan didelis, lankytinos vietos irgi pilnos turistų su automobiliais, tai jaučiasi tiek keliuose tiek lankytinuose objektuose, nenustebkite jeigu reikės mokėti pinigus už įvažiavimus į Nacionalinius parkus.

Automobilių nuoma

Jeigu svarstote nuomotis automobilį tai galite pasinaudoti žemiau esančiomis nuorodomis į DISCOVER CARS. Kol kas šis tarpininkas mūsų bandymais siūlė mažesnes kainas nei kiti. Paspaudę ir užsisakę per šias nuorodas paremsite ir mūsų puslapį.

Keltai

Jeigu planuojate keltis į kitas salas privalote žinoti, jog Zadare yra du uostai iš kurių galite pasiekti įvairias salas. Vienas yra miesto centriniame pusiasalyje – kitas yra miesto pakraštyje. Žemėlapyje apačioje rasite kuris yra kur. 

Skirtumas tarp jų yra tas, kad iš miesto pakraštyje esančio Zadar Gaženica uosto keliama su transporto priemonėmis, o iš miesto centro tik pavienius keleivius. Žinoma, iš abiejų uostų plukdina į skirtingus miestelius, todėl prieš plaukiant reiktų įsivertinti kaip judėsite saloje, kokiomis transporto priemonėmis važinėsite, (savo transportu ar viešuoju ir t.t.). 

Jeigu keliates į kitą salą su tikslu aplankyti tam tikrą objektą, tačiau planuojate būti be automobilio, įsitikinkite, jog jūsų keltas atplukdins į uostą iš kurio nesunkiai pasieksite reikiamą vietą, arba tiesiog užsisakykite dienos turus, taip sutaupysite laiko ir nereikės rūpintis logistika.

Žemiau pridedu nuorodas į keltų linijas.

Prenumeruok naujienlaiškį