Plitvicų ežerų parkas

Kroatijos vizitinė kortelė

Šis parkas yra tikras šalies pasididžiavimas. Turbūt Jums yra tekę girdėti apie šį gamtos rojų ne kartą. Kasmet jį aplanko apie 1 milijonas turistų iš įvairių pasaulio šalių.

Parkas susideda iš 16 susisiekiančių ežerų, išsidėsčiusių natūraliose žemės lygumos terasose, ir 90 įvairaus dydžio krioklių vienoje vietoje.  Kiekvienoje terasoje vanduo trykšta pro šimtus angų akytoje sienoje, liejasi per kraštą ir krinta į žemiau esantį ežerą begalinėmis žėrinčiomis vandens kaskadomis.

Ežerų spalva kinta nuo žydros ir mėlynos iki skaisčiai žalios. Tai priklauso nuo apšvietimo ir mineralų kiekio vandenyje. Kad ir kaip viliotų skaidrus ežero vanduo išsimaudyti, deja, tai yra draudžiama nuo 2006 m.

Visa parko teritorija užima apie 30 000 hektarų, bet turistams prieinama tik pusė – apie 17 000. O 1979 m. parkas buvo įtraukas į UNESCO Pasaulio Paveldų sąrašą.

Iš savo asmeninės patirties, drąsiai patariame Jums nuvykti į šį parką bent kartą, lankantis Kroatijoje. Šis įspūdingas gamtos stebuklas tikrai pakerės savo grožiu kiekvieną keliautoją. Už kiekvieno posūkio rasite nepakartojamą vaizdą ir norėsite fotografuoti kiekvieną parko kampelį.

Kur yra Plitvicų ežerai?

Žymusis parkas įsikūręs centrinėje Kroatijos dalyje. Artimiausi didesni miestai: Zadaras ir Zagrebas. Štai keletas atstumų nuo didžiųjų Kroatijos miestų kilometrų ir laiko atžvilgiu:

Atstumai

Miestas Atstumas Laikas
Zagrebas
135 km
2 val 15 min
Zadaras
136 km
2 val
Splitas
260 km
3 val
Dubrovnikas
450 km
5 val
Pula
275 km
3 val 45 min

Vieta žemėlapyje

Kada geriausia vykti į parką?

Parkas dirba 365 dienas per metus, tačiau visgi geriausias metas jį lankyti – pavasaris ir ruduo. Vasaros metu yra gana karšta vaikščioti parke visą dieną, taip pat labai vargina ir didžiulis turistų antplūdis.  Na o pavasarį augmenija dar nenualinta karščio, žalesnė ir vandens lygis ežeruose paprastai aukštesnis po žiemos ištirpusio sniego (na, žinoma, jei jo žiemą iškrenta). Ruduo, aišku, žavus savo medžių lapų koloritu.

Mes labai tikimės šį parką aplankyti žiemos metu, kuomet parkas padengtas sniegu, tylus ir ramus. Tačiau praėjusią žiemą taip ir neiškrito, deja, pakankamai sniego.

Parko darbo laikais visais metų laikais šiek tiek skiriasi. Vasaros mėnesiais parkas dirba nuo 7 val iki 20 val, o pavasarį ir rudenį – nuo 8 val iki 18 val. Žiemos laikotarpiu parkas atidarytas nuo 8 val iki 15 val. Šios darbo valandos gali kisti, tad geriausia prieš vykstant visuomet pasitikrinti oficialiame parko tinklapyje

Kiek kainuoja bilietas?

Bilieto kaina kinta priklausomai nuo sezono. Turėkite omenyje, jog į bilieto kainą įskaičiuotos visos transporto paslaugos, esančio parko viduje: keltai ežeruose, panoraminiai traukinukai, autobusiukai.

Kainų lentelė 2023

Lankytojo kategorija 01.01. – 31.03 / 01.11. – 31.12. 01.04. – 31.05 / 01.10. – 31.10. 01.06. – 30.09.
Suaugusiam
10 €
23,50 €
39,80 €
Vaikams 7 - 18 metų
4,50 €
6,50 €
15,90 €

Bilieto kaina, kaip matote, kinta priklausomai nuo mėnesio.  Vaikams iki 7 metų – nemokamai. 

Automobilių stovėjimo aikštėlėse parkingas mokamas. Kainos vėlgi priklauso nuo sezono. Kaina už valandą svyruoja nuo 1,10 iki 1,30 eur lengvajam automobiliui, o kemperiui apie 14 eur.

Taip pat bilietus galite įsigyti keletą dienų prieš apsilankymą internetu (BILIETAI).

Maršrutai parke

Parkas turi du pagrindinius įėjimus (Entrance 1 ir Entrance 2) ir jį sudaro, galima sakyti, dvi sekcijos: aukštutiniai ežerai (upper lakes) ir žemutiniai ežerai (lower lakes).  Žemutinių ežerų sekcija prasideda pirmame įėjime, o aukštutinių ežerų – antrame įėjime.

Parke yra galimi net 8 maršrutai. Kiekvienas gali pasirinkti sau tinkamiausią pagal atstumą, laiko trukmę, na ir pagal savo fizinį pasirengimą. Tam, kad negaišti laiko parke prie kasos, analizuojant maršrutus, geriausia tai padaryti iš anksto ir apsipręsti, kuriuo maršrutu keliausite.

4 maršrutai prasideda iš pirmo įėjimo ir taip pat 4 maršrutai iš antro.

 

Plitvice lakes plan entrance 1 Pltivicų ežerų planas 1 įėjimas
Maršrutai iš antrojo įėjimo
Plitvice lakes plan entrance 2 Pltivicų ežerų planas 2 įėjimas
Maršrutai iš antrojo įėjimo

Maršrutai prasidendantys iš pirmojo parko įėjimo (ENTRANCE 1):

Prasideda ir baigiasi šis takas pirmajame įėjime. Jame pamatysite didįjį Plitvicos ežerų krioklį (Veliki Slap) ir praeisite Kozjako tiltu.

Panašus į A, tik šiame maršrute praėję Kozjako tiltą, plaukiate laivu į kitą Kozjako ežero pusę ir iš ten grįžtate traukinuku arba pėsčiomis palei ežerą į pirmąjį įėjimą.

Šis maršrutas iš esmės yra B maršruto tęsinys, aplankant ne tik žemutinius ežerus, bet ir aukštutinius. Persikėlę su laivu į kitą Kozjako ežero pusę, keliaujate toliau pėsčiųjų takais palei aukštutinius ežerus.

Ilgiausias maršrutas, apimantis iš esmės visą parką, kuomet keliaujate visą laiką pėsčiomis aplink ežerus, neplaukiate laivu ir nevažiuojate traukinuku.

Maršrutai prasidendantys iš antrojo parko įėjimo (ENTRANCE 2):

Šis maršrutas apima tik aukštutinių ežerų dalį. Paplaukę trumpą atkarpą laivu per Kozjako ežerą, keliaujate aplink ežerus atgal į antrąjį įėjimą.

Nuo parko įėjimo plaukiate laivu per Kozjako ežerą ir einate takais aplink žemutinius ežerus. Norėdami grįžti į antrąjį įėjimą, važiuojate autobusiuku arba einate pėsčiųjų taku.

Prasideda iškart nuo autobusiuko pavėžėjimo iki aukščiausio aukštutinių ežerų dalies taško. Iš ten nusileisite iki Kozjako ežero, perplauksite į kitą pusę ir tęsite pasivaikščiojimą palei žemutinius ežerus, kol pasieksite pirmąjį parko įėjimą. Iš ten atgal į savo pradinį kelionės tašką (Entrance 2) nuvyksite su autobusiuku.

Tas pats K maršrutas kaip ir iš pirmojo parko įėjimo, tik šis prasideda antrajame parko įėjime.

Kurį parko įėjimą pasirinkti: Entrance 1 ar Entrance 2?

Iš tikrųjų, didelio skirtumo nėra, kurį įėjimą pasirinksite maršrutų atžvilgiu. Kalbant apie kitus aspektus, pavyzdžiui, turistų srautus, pirmasis parko įėjimas (Entrance 1) yra šiek tiek populiaresnis negu antrasis įėjimas (Entrance 2). Tad suprantama, kad čia turistų koncentracija gali būti nežymiai didesnė.

Dar vienas dalykas, jog pradėję nuo pirmojo įėjimo, didžiąją kelio dalį eisite šiek tiek į kalną, bet eisite link krioklių, esančių ant žemutinių ežerų. Tai reiškia, kad jūs visada matysite juos priešais save. O jei eisite priešinga kryptimi (nuo antrojo įėjimo), praeisite pro keletą krioklių ir turėsite nuolat suktis, kad pažvelgtumėte į juos. Tai žinoma nėra problema, tiesiog pastebėjimas, jog maloniau keliauti link krioklių ir matyt juos priešais save.

Ar parkas tinkamas keliauti su mažais vaikais?

Turėkite omenyje, kad keliaujant su mažais vaikais jums reikės šiek tiek daugiau laiko maršrutui įveikti ir jei kalbėti apie vežimėlį parke, deja, su juo būtų labai sudėtinga. Nors parke takai nutiesti iš medinių lentučių, tačiau daug kur yra pakopos, o kai kur reikia tiesiog palipėti į kalną laiptukais. O kur dar turistų minios. Vienareikšmiškai, nešynė ar speciali kuprinė vaikams nešti jums tikrai pasitarnaus.

Taip pat būkite labai atidūs su vaikais, kad užsisvajojęs mažas žmogutis bežiūrėdamas į žuvis vandenyje, neįkristų ten pats pas jas, nes turėklus teko matyti labai nedaug kur. 

 

Ar įmanoma atvykti į parką viešuoju transportu?

Jeigu atvykote į Kroatiją ne automobiliu ir neketinate jo nuomotis – ne bėda, neaplankę Plitvicų ežerų parko tikrai neliksite.  

Yra daugybė siūlomų dienos turų iš pagrindinių Kroatijos turistinių vietų. Dienos turą galite užsisakyti iš anksto internetu. Vienas iš pavyzdžių turas iš Splito per Get Your Guide arba tiesiai iš agentūros mieste, kuriame esate apsistoję.

Dar vienas variantas – vykti savarankiškai autobusu iš miesto autobusų stoties. Autobusas sustoja prie abiejų parko įėjimų. Na, bet kelionė truks žymiai ilgiau, nei važiuojant automobiliu ar su užsakytu dienos turo autobusu. Autobusų tvarkaraščius galite žvilgtelėti ČIA.

Dar šiek tiek praktinės informacijos

  • Maistas ir vanduo. Nors parko teritorijoje yra keletas restoranų, tačiau argi tai ne puiki vieta surengti pikniką nuostabios gamtos apsuptyje? O ir bet kada praalkus, turėti kuprinėje vaisių ar riešutų pasistiprinimui, tikrai rekomenduojame. Mes prie kelto esančioje užeigoje pirkome tik ledus atsigaivinimui. Taip pat turėkite pakankamai geriamojo vandens.
  • Avalynė. Nereikalinga jokia speciali avalynė  (pvz. kalnų batų). Tinka sportinė avalynė ar patogūs sportinio tipo sandalai.
  • Maišelis šiukšlėms. Nors ir skamba juokingai, bet patariu turėti kuprinėje keletą papildomų maišelių susidėti popierėliams nuo užkandžių ar vaisių žievėms. Parke šiukšlių dėžių yra ne taip jau daug, nors parkas ypač švarus. Iš savo patirties sakau, jog pati labai dažnai pamirštu įsidėti ir kai vaikui pakeičiu gamtoje kažkur sauskelnes, tenka galvoti ką čia kuprinėje perorganizuoti.
  • Kremas nuo saulės. Atrodo, negulėjai, nesideginai, bet grįžti su “statybininko” įdegiu. Tad tik primenu, kad netyčia nepamirštumėt, ypač jei keliausit vasaros sezono metu.
  • Būkite nusiteikę didžiulei turistų miniai. Šis parkas išties nuostabus ir jis yra TOP objektas Kroatijoje. Nuotraukos, kurias matote internete tikrai atspindi gamtos realų vaizdą (žinoma, gyvai matant kur kas įspūdingiau), bet jos visgi yra be turistų. Būkite supratingi ir pakantūs, jei teks šiek tiek lėčiau pajudėti siauresniuose takeliuose su keliautojų minia ar sulaukti eilės iš arčiau pamatyti krioklį.

Ką dar veikti Plitvicos ežerų parko apylinkėse?

Plitvicų ežerų apylinkės paprastai nėra ta vieta, kur vykstama praleisti daugiau laiko. Na nebent nusprendžiate neskubėdami aplankyti Plitvicų parką per dvi dienas. Aplankius parką, visi kuo skubiau traukia į pakrantę prie Adrijos jūros. Tačiau aplink parką yra nemažai aktyvių pramogų:

Raftingas Mreznica upe, plaukiant pro kriokliukus, šokinėjant į upės baseinus, vaikščiojant po upės kanjoną.  Pramogą galite užsisakyti ČIA. 

Zip line`as. 1,7 km ilgio ir pasiekiantis iki 120km/h greitį. 

Jodinėjimas žirgais

Organizuoti dviračių turai

Pasivažinėjimas keturračiais, dažasvydis, šaudymas iš lanko, džipų safari ir t.t. Daugiau informacijos rasite ČIA.

Dar viena lankytina vieta visai šalia parko – Barac urvai. Šiuose urvuose lankėmės ir mes prieš grįždami į Splitą. Su gidu turas trunka apie 45 min. Kaina 10-12 eur žmogui.  Urvai tikrai atrodė gana įspūdingai, o ir gidas pasitaikė šaunus.  

Prenumeruok naujienlaiškį