Pag sala

Facebook
WhatsApp
Pinterest
Email
LinkedIn

Unikaliausia savo kraštovaizdžiu Kroatijos sala. Penktoji pagal dydį, plytinti Dalmatijos regiono šiaurėje, netoli Zadaro miesto krantų. Pag yra ganėtinai ilga, siekia apie 60 km. Joje yra du pagrindiniai miesteliai Novalja ir Pag.

 

Dažnai galima išgirsti Pag salą vadinant “mėnulio” arba “akmens” sala, nes iš tiesų gamtovaizdis būtent tai ir atspindi. Saloje nebeik nėra augmenijos, medžių, žalumos, o tik akmenuoti laukai.  

Labiausiai Pag žinoma dėl viename iš jos paplūdimių vykstančių vasaros vakarėlių, saloje besiganančių avių pieno gaminamo sūrio “Paški sir” , rankų darbo nėrinių ir druskos gamybos. Taip pat laukiniais ir izoliuotais paplūdimiais įvairiose įlankėlėse.

Lankytinos vietos Pag saloje

Sveti Vid  – aukščiausias salos taškas (342 m). Nors minimas aukštis atrodo visai nedidelis, tačiau nuo jo atsiveria nuostabus salos, jos apylinkių ir Velebito kalnų vaizdas. Viršūnę galima pasiekti kopiant į kalną iš mažiausiai trijų taškų, bet pats vaizdingiausias yra iš Dubrava pusės. Kopimas kai kuriose vietose gali būti gana status.

Kitas variantas, kaip mes ir padarėme, važiuoti automobiliu akmenuotu keliuku beveik iki viršūnės iš Šimuni miestelio pusės. Žemėlapyje pažymėta stovėjimo aikštelė. Nuo tos aikštelės kopimo belieka 10-15 min.

pag kroatija sveti vid
Vaizdas nuo Sv. Vid

Pag miestelis – didžiausias salos miestelis, istorinis centras, kuriame gyvena apie 3000 gyventojų. Kadaise miestelis buvo valdomas venecijiečių ir jis įkurtas 1443 m.  Tad miestelyje pamatysite pastatų likusių iš XV a, netoliese esančius druskų laukus, galėsite aplankyti mažytį nėrinių muziejų, esantį Hercogo rūmuose (Kneževa Palača). Muziejus buvo sukurtas siekiant iliustruoti šio rankdarbio istoriją ir pateikti geriausio meistriškumo pavyzdžių.

Novalja – antrasis iš pagrindinių salos miestelių, labiau mėgiamas jaunimo dėl netoliese esančio garsaus Zrce paplūdimio, kuriame vasarą vyksta paplūdimio vakarėliai, festivaliai su garsiausiais didžėjais. Nors Novalja vadinama naktinio gyvenimo epicentru, bet iš tikrųjų nėra taip. Vakarėliai vyksta Zrce, o pats miestelis tiesiog gyvesnis, su daugiau judesio nei kad Pag miestelis ir puikiai tinkamas šeimos atostogoms. Tiesiog tai turistiškiausias salos miestelis.

Marso kelias (Life on Mars trail) – prieš mums vykstant į salą, kai ieškojau pati informacijos, šita vieta buvo paminėta gal tik viename tinklaraštyje, kas man yra labai keista. Mano nuomone, tai pati unikaliausia vieta visoje saloje! Akmenų masyvumas, jų formos atrodo labai labaiįspūdingai. Kelias veda į vieną gražiausių laukinių paplūdimių “Beritnice”. Nuoroda į Marso taką rasite ČIA.

Sūrio gamykla Gligora – gamykloje (Kolan gyvenvietėje) vyksta ekskursijos (kaina žmogui apie 9 eur). Pamatysite, kaip gaminamas ne kartą apdovanotas garsus Kroatijos sūris, paragausite keletą jo rūšių ir galėsite įsigyti vietinėje parduotuvėlėje. Paskutinį rugpjūčio penktadienį kasmet Kolan gyvenvietėje vyksta sūrio festivalis.

Lun alyvmedžių sodas – tai saugoma teritorija, nes vietos valdžia skyrė lėšų iš ES 80 000 gražiai gumbuotų alyvuogių medžių apsaugai. 24 hektaruose, kurie sudaro sodą, svarbiausi egzemplioriai yra 15 000 laukinių alyvmedžių, kuriuos galima rasti įsiterpusius tarp kitų medžių, kurių amžiaus vidurkis yra 1200 metų.

Šie medžiai yra paskutiniai tokio pobūdžio regione, kurie vis dar liko natūralios būklės. Čia vykdoma labai informatyvi ekskursija su gidu, vaikščiojant pėsčiomis (2 val.) arba golfo automobiliu (45 min.) už tam tikrą mokestį. Arba galite nemokamai pasivaikščioti takais.

Robinzono turas – puiki pramoga, norint pamatyti visiškai nepaliestą Pag salos gamtą ir nepakartojamus vaizdus iš jūros. Dienos turas su laivu, sustojant į gražiausius paplūdimius, į kainą įskaičiuotas maitinimas 1 kartą. Ekskursija pradedama iš Pag miestelio.

Paplūdimiai

Dauguma Pag salos paplūdimių yra laukiniai, be didesnių patogumų, kai kurie sunkiau prieinami arba apskritai tik priplaukiami su laivu. Žinoma, kaip ir būdinga salai, jų čia yra tikrai daug. Vyrauja stambus smėlis su akmenukais, paprastai tariant smulkus žvyras. Paminėsiu žemiau keletą jų. 

Ručica

Laukinis paplūdimys yra šalia “Marso kelio” pradžios, ganėtinai nemažas. Greta yra stovėjimo aikštelė. Sezono metu ten veikia baras.

Prosika

Pag miestelyje esantis paplūdimys, turintis mėlynąją vėliavą ir itin tinkamas šeimoms su mažais vaikais dėl nuožulnaus kranto. Netoli paplūdimio yra daug barų ir restoranų bei įvairios sportinės veiklos.

Zrce

Na negaliu nepaminėti salos pažibos – paplūdimio vakarėlių mylėtojams. Ši vieta yra garsi savo epiniais vasaros muzikos festivaliais, saulėlydžio vakarėlių kruizais, naktiniais klubais po atviru dangumi ir visą parą vykstančiais “beach party”. Patekimas į paplūdimio teritoriją, žinoma, mokamas. 

Delfinka (Sveta Marija)

Labai gražus nedidelis, laukinis paplūdimys įlankoje. Ne taip lengvai pasiekiamas, nes reikia leistis nuo pagrindinio kelio statoku akmenuotu keliuku,  bet tikrai verta. Aplink paplūdimį yra šiek tiek žalumos, kas neįprasta daugeliui Pag paplūdimių. O vanduo – nepaprastai skaidrus.

Kaip atvykti į Pag salą?

Tai viena iš nedaugelio Kroatijos salų, kurią galima pasiekti automobiliu, važiuojant per tiltą. Nuo Zadaro maždaug 30 min kelio iki tilto (Paški Most). 

Bet yra ir kitas variantas. Kadangi sala ilga, tai iš miestelio Prizna žemyninėje dalyje, kelia keltas į salos šiaurinę dalį – gyvenvietę Žigljen. Kelionė tetrunka 15 min. Kelto tvarkaraštį ir kainas galite rasti ČIA.

Prenumeruok naujienlaiškį