Kur atostogauti Kroatijoje?

7 Klausimai, padėsiantys apsispręsti

Pradžia jau yra, pasirinkta atostogų kryptis – Kroatija, puiku! Bet kaip dabar išsirinkti kur tiksliau važiuoti į Kroatiją? Ar apsistoti vienoje vietoje ar keliose? Kokia vieta labiausiai tiktų? Tokie klausimai kamuoja tikrai ne vieną entuziastą planuojantį kelionę į Kroatiją.

 

Pirmiausia pradedate skaityti apie šalį ir pajuntate visišką jaudulį (atostogų planavimas savotiškai įdomus kaip ir pačios atostogos). Tada gaunate informacijos antplūdį ir jaučiatės pasimetę bei pavargę. Galų gale yra tiek daug vietų, kurias norėtumėte pamatyti ir patirti, ir tiek mažai laiko.

Kad planavimas neapkarstų ir netaptų galvos skausmu, visų pirma atsipalaiduokite ir atsakykite sau į keletą mūsų pateiktų kontrolinių klausimų, kurie padės apibendrinti ir susiaurinti jūsų pasirinkimą.

1. Ar susipažinote su Kroatija geografiškai?

Pažiūrėjus žemėlapyje į Kroatiją, Jums ji greičiausiai atrodo visai nedidelė. O jei dar palyginsite pagal plotą su Lietuva, Kroatija netgi mažesnė. Bet skirtumas toks, kad tarkime iš Lietuvos vienos pusės į kitą, nusigausite per maždaug 4 val, o Kroatijoje nuo šiauriausio iki piečiausio, tarkim nuo Umago iki Dubrovniko – per 7,5 val (ir tai jei pagrinde važiuosite mokamais keliais). Trumpai tariant, juk nesinori daugiau nei pusė laiko atostogų praleisti automobilyje pusdienį keliaujant nuo vieno lankytino objekto iki kito. 

Tad visų pirma:

Prieš planuodami kelionę, atsidarykite google maps ir šiek tiek patyrinėkite Kroatijos žemėlapį. Pasižiūrėkite atstumus ne tik kilometrų atžvilgiu, bet ir laiko. Ypatingai, jei vykstate automobiliu iš Lietuvos, įsivertinkite, kad iki Kroatijos važiuosite maždaug 1,5 – 2 dienas su viena nakvyne, o kai kam reikia ir 2 nakvynių pakeliui (priklausomai, kiek kilometrų per dieną galite nuvažiuoti).

Prieš tai rekomenduoju perskaityti straipsnį “Patarimai pirmą kartą keliaujantiems į Kroatiją”

2. Kiek laiko planuojate skirti Kroatijai?

Esu įsitikinusi, kad beveik nėra tokių, kurie svarstytų Kroatiją kaip savaitgalio pasirinkimą. Na o jei visgi yra – pasirinkite vieną jums patinkantį miestą ir pažinkite jį visapusiškai per daug nesiblaškydami.

Jei planuojate Kroatijoje atostogauti  mažiau nei savaitę (5 – 7d), rinkitės vieną iš Kroatijos regionų, sutelkite dėmesį į mažesnę teritoriją ir mėgaukitės jos tyrinėjimais.

Kokie regionai yra Kroatijoje, galite paskaityti mano instagramo poste (žemiau).

Istrijoje patogiausia apsistoti Poreč, Puloje ar Rovinj, jei norite pažinti Istrijos pusiasalį. Aplankysite ne tik pajūrio miestus, bet ir mažus, žalius itališkus miestelius vidurio Istrijoje kaip Motuvun, Grožjan, Bale.

Zadaras yra puikus pasirinkimas strategiškai tiems, kurie norėtų apžiūrėti šiek Kroatijos pakrantės ir žemyninės dalies. Tai yra mažiau nei trys valandos nuo Zagrebo, dvi valandos nuo Plitvicos ežerų,  netoli Velebito ir Paklenicos nacionalinio parko ir puiki galimybė laivu aplankyti Kornati salas (Telašcica ir Kornati parkus).

Splitas yra puiki lokacija norintiems aplankyti svarbiausius Dalmatijos regiono taškus: Brač, Hvar, Vis salas, pajūrio miestelius Trogirą, Šibeniką, Omišą ir Makarską arba gamtos objektus, tokius kaip Biokovo kalnas ir Krka nacionalinis parkas.

Pietų Dalmatiją geriausia apžiūrėti apsistojant kažkur netoli Dubrovniko kaip, pavyzdžiui, Cavtat, Trsteno, Mali miesteliuose. Tai puiki vieta dienos išvykoms į Dubrovniką, Pelješac pusiasalį, Korčulą ir Mljet salas ar net keletą nuostabių lankytinų vietų Bosnijoje ir Hercegovinoje, pavyzdžiui, Mostarą ar Kravicos krioklius.

 Jei planuojate Kroatijoje atostogauti daugiau nei savaitę ar net dvi (9 – 14 d), galite keliauti iš šiaurės į pietus, apsistoti įvairiose vietose (jei jūsų tai nevargina) ir apžiūrėti daugiau vietovių – Istrijos pajūrio miestus, Plitvicos ežerų parką, Splitą, Dubrovniką ir pan.

3. Kokiu būdu keliausite?

Jūsų pasirinktos transporto priemonės rūšis turi šiek tiek įtakos kelionės krypties pasirinkimui. Kelionė automobiliu yra neabejotinai greičiausias būdas keliauti po Kroatiją.

Jei skrendate į Kroatiją lėktuvu ir mėgstate aktyvesnias atostogas, verta pagalvoti apie automobilio nuomą bent keletai dienų. Turėsite lankstumo ir sutaupysite laiko.

Susisiekimas autobusais Kroatijoje yra tikrai geras, na gal šiek tiek prastesnis Istrijos pusiasalyje (tuomet ten geriausia apsistoti Puloje). Dėl didesnio pasirinkimo, žinoma, geriausia tokiu atveju apsistoti didesniuose miestuose. 

Jokiu būdu nesirinkite traukinių – jie čia važiuoja labai lėtai, labai.  

Jei norėsit lankyti salas – apsistokite ten, kur yra didžiausi keltų uostai: Zadaras, Splitas, Dubrovnikas.

4. Kokie jūsų pomėgiai?

Tai turbūt svarbiausias veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti, renkantis kryptį Kroatijoje. Kokių atostogų norite?

Ar jums labiau patinka miestai ar maži kaimeliai? Ar mėgstate nuotykius ir adrenaliną, leisti laiką aktyviai, ar tiesiog norite atsipalaiduoti paplūdimyje. Ar domitės kultūra ir istorija, geru maistu ir vynu, ar norite išvengti minios ir rasti vietą nuo viso to?

Atsakius į šiuos klausimus, jūsų pasirinkimas dėl vietovės Kroatijoje jau bus kur kas siauresnis.

Jei mėgstate nuotykius, tikriausiai pasirinksite Zadarą dėl jo netoli esančio Paklenica nacionalinio parko, Splitą (antras pagal dydį miestas) ar Omišą (raftingas,zipline’as ir kt)

Jei mėgstate vakarėlius, daugiausia jų Hvar, Pag, Murter salose, Vodice miestelyje.

Gurmanams Istrija bus akivaizdus pasirinkimas.

Jei jums patinka miestai, jų istorija, Šibenikas, Splitas, Dubrovnikas jus nudžiugins.

5. Koks jūsų biudžetas?

Kroatija jau seniai nėra ta “pigi” šalis atostogoms. Apartmentų, vilų nuomos kainos vasaros sezonu išauga kone trigubai nei kad jų kaina ne sezono metu. 

Gal jūs ir norėtumėte savaitę pabūti Dubrovnike, 5 žvaigždučių viešbutyje, iš kurio atsiveria senamiesčio ar jūros vaizdas, ir kas vakarą vakarieniauti vis kitame restorane (2 žmonėms tokios atostogos atseitų min 2500 eur).

Taip, tai gali būti jūsų svajonių atostogos, bet jei jūsų skirtas biudžetas atostogoms yra gerokai kuklesnis, greičiausiai turėsite koreguoti ir ieškoti apartamentų toliau nuo senamiesčio, gamintis maistą patys arba apskritai pasirinkti kitą kryptį.

Pavyzdžiai:

Į Risnjak nacionalinį parką rugpjūtį kaina 45 Kn asmeniui už 2 dienų bilietą, vienos dienos bilietas į Plitvice nacionalinį parką kainuoja 300 Kn asmeniui. *Tačiau pačių parkų koncepcija ir grožis nesulyginami.

Už 2 žmones viešbutyje Rovinj su pusryčiais ir vakariene sumokėsite 20% daugiau nei kad Poreč.

Paprastas mėsainis Hvar mieste kainuos 90 Kn, tas pats mėsainis Jelsoje - 50 Kn.

Alus Dubrovniko senamiestyje jums kainuos 40 Kn, kai tas pats alus Puloje kainuos 25 Kn. *Vėlgi, Pulos ir Dubrovniko miestų architektūros negali sulyginti.

Trumpai tariant – kuo populiaresnė kryptis, tuo ji brangesnė.

6. Keliavimo laikas - sezono įkarštyje ar pasibaigus?

Sezonas Kroatijoje pradedamas iškart po Velykų ir tęsiasi iki spalio pabaigos. Dar galima sakyti, jog gegužė, birželis, rugsėjis ir spalis yra “low season” , bet puikūs mėnesiai keliavimui, su kur kas mažesnėmis turistų miniomis ir mažesnėmis apgyvendinimo kainomis.

Liepa ir rugpjūtis pats pikas, tad kainos aukščiausios ir paplūdimiai “tirščiausi”.  Tyliausi mėnesiai – sausis ir vasaris. Nemažai restoranų užsidaro, parduotuvės apytuštės, vietiniai važiuoja slidinėti į kaimynines šalis. Mažesniuose miesteliuose ar salose išvis tarsi laikas sustoja.

Daugelis sako, kad vėlyvo rudens ir žiemos metu pajūrio miestai tarsi apmirę, bet galiu patvirtinti, jog Splitas gyvas visais metų laikais. Žinoma, nepalyginsi Splito liepos ir sausio mėnesiais, bet tikrai vyksta vietinių gyvenimas. 

kroatija kur atostogauti kroatijoje

7. Kokie jūsų keliavimo įpročiai?

Ar keliausite vienas, ar kaip šeima su vaikais, ar pora? Tai svarbu pasirenkant kelionės tikslą Kroatijoje (o galbūt dar daugiau, kai pasirenkate nakvynę Kroatijoje).

Pavyzdžiui aš, jei keliaučiau viena, norėčiau apsistoti didesniuose miestuose, kur galėčiau lengvai susitikti su kitais keliautojais, arba kur vietos gyventojai yra atviresni ir lengviau užmezga kontaktą. O Jūs galite būti visiškai kitoks ir savarankiškas keliones laikysite savęs atradimu. Tuomet rinksitės atokesnes vietas, kur galėsite eiti žygius į kalnus, pasiekti viršūnes, mėgautis gamta.

Kaip šeima su vaikais galbūt svajojate kasdien lankyti istorines ir gamtos vietas, tačiau žinote, kad jūsų vaikai nebus tuo sužavėti. Tad turėsite ieškoti balanso ir suderinti visų šeimos narių lūkesčius.  Rinksitės vietovę, nuo kurios bus greičiausiai pasiekiami jūsų trokštami aplankyti objektai ir bus pakankamai pramogų jūsų vaikams.

Apibendrinant...

Kaip jau ir minėjau, kuo populiaresnė vieta – tuo ji brangesnė. Tačiau sakyti, kad tai išpūstas reikalas ir tikrai neverta apsilankyti – negalėčiau teigti. 

Pats brangiausias miestas, be abejonės, Dubrovnikas. Pats brangiausias nacionalinis parkas – Plitvicų. Pati brangiausia sala – Hvar, tiksliau Hvar miestelis joje.

Šios vietos tikrai vertos apsilankymo, bet rekomenduočiau nesusikoncentruoti vien į populiariausias vietas, nes Kroatijoje yra begalės alternatyvų, jog galėtumėte pasimėgauti atostogomis šioje šalyje.

Prenumeruok naujienlaiškį